Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/0710-VAT/973/2004EL
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/0710-VAT/973/2004EL
Data
2004.09.23



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
prowizje
przerób uszlachetniający
stawki podatku
usługi pośrednictwa
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować świadczenie usług w zakresie pośrednictwa związanego z handlem zagranicznym, są to usługi świadczone przy eksporcie towarów produkowanych przez firmy odzieżowe (tłumaczenie, negocjacje, zawieranie kontraktów, uzgadnianie na bieżąco przeszyć kolekcji i terminów) oraz pośrednictwa związanego z dostawą towarów wykonywanych na zelecenie kontrahentów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium RP oraz kontrahentów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innych państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej?


W odpowiedzi na pismo (bez numeru) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Polesie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku złożonym w tutejszym organie podatkowym w dniu 21.05.2004r. uzupełnionym w dniu 06.09.2004r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w wniosku wynika, że podatnik podatku od towarów i usług świadczy usługi w zakresie pośrednictwa związanego z handlem zagranicznym, są to usługi świadczone przy eksporcie towarów produkowanych przez firmy odzieżowe ( tłumaczenie, negocjacje, zawieranie kontraktów, uzgadnianie na bieżąco przeszyć kolekcji i terminów, ) oraz pośrednictwa związanego z dostawą towarów wykonywanego na zlecenie kontrahentów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium RP oraz kontrahentów zarejestrowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innych państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.

Natomiast w myśl § 4 ust. 2 w/w rozporządzenia, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Wobec powyższego miejscem świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów na zlecenie kontrahenta polskiego będzie terytorium kraju. Usługa ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla tej usługi na terytorium RP tj. 22%.

Jeżeli natomiast, usługa pośrednictwa w dostawie towarów będzie wykonywana na rzecz podatnika zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, wówczas miejscem świadczenia tej usługi będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer – jeśli miejsce dostawy towarów jest na terytorium tego państwa członkowskiego. Należy jednak zaznaczyć, że możliwość przeniesienia miejsca opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej czynności uzależniona jest od okoliczności podania przez nabywcę tej usługi numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju i wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności - § 4 ust. 2 wyżej cytowanego rozporządzenia.

Pośrednictwo związane ze świadczeniem przez innego polskiego podatnika VAT usług na majątku ruchomym należącym do kontrahenta niemieckiego, gdzie:

a) zleceniodawcą jest polski podmiot, który płaci Pani prowizję,

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Usługi te powinny być więc opodatkowane na terenie kraju stawką podatku od towarów i usług – 22%.

b) zleceniodawcą jest podmiot zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju , który płaci Panu prowizję,

Art. 28 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z:

a) usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b (usługi pomocnicze do usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności) – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce ich wykonania,

b) usługami innymi niż wymienione w pkt 1 (usługi pośrednictwa i spedycji związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów) i pkt 2 lit. a oraz w art. 27 ust. 3 – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce ich wykonaniaz zastrzeżeniem ust.6.

Należy jednak zaznaczyć, że art. 28 ust. 6 w/w ustawy wprowadza możliwość przeniesienia miejsca opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej czynności. Możliwość ta jest uzależniona od okoliczności podania przez nabywcę tej usługi numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa. Wówczas miejscem świadczenia usługi będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy usługi m.in.:

- reklamy - (art. 27 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy),

- prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) – z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń - (art. 27 ust. 4 pkt 3 w/w ustawy),

są świadczone na rzecz:

• osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub

• podatników mających siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Ponadto należy nadmienić, że szczegółowe zasady wystawiania faktur dokumentujących wykonanie czynności opisanych powyżej określone zostały w § 12 oraz § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).

c ) usługi pośrednictwa związane bezpośrednio z eksportem towarów:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. B ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj