Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
PDII/OG/005/43/192/2004
z 17 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/OG/005/43/192/2004
Data
2004.08.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
działalność wykonywana osobiście
nagroda pieniężna
przychód


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować przychód uzyskany z tytułu nagrody pieniężnej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 19.07.2004 r. w sprawie opodatkowania nagród pieniężnych wypłacanych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury informuje, że zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz.176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawienia sportu, stypendia sportowe, przyznane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Jak wynika z pisma Urząd Miasta Kielce dokonuje wypłaty nagród pieniężnych za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury na podstawie Uchwały Nr XXVI/477/2004 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 1 kwietnia 2004 r.

Na mocy Uchwały Rada Miejska ustanawia doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Zgodnie z regulaminem przyznawania nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, nagrody indywidualne i zespołowe mogą być przyznawane osobom fizycznym zamieszkałym w Kielcach lub poza Kielcami, których działalność artystyczna i kulturalna związana jest z miastem Kielce oraz innym podmiotem mającym siedzibę na terenie Miasta Kielce, zajmującym się twórczością, upowszechnianiem kultury, ochroną dóbr kultury, a w szczególności za:
1). wybitne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania, promowania kultury w Kielcach, regionie i poza jego granicami,
2). zasługi uhonorowane na festiwalach czy przeglądach nagrodami, wyróżnieniami,
3). pracę na rzecz animacji kultury w małych społecznościach (np. osiedlowych) miasta służącą organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży ze środowisk często zagrożonych patologiami,
4). działalność na rzecz integracji środowisk twórczych,
5). podejmowanie tematów w twórczości plastycznej, muzycznej, teatralnej i innej związanych z historią, teraźniejszością, przeszłością Kielc i województwa świętokrzyskiego.

Zatem w przedstawionej sytuacji, jeżeli nagrody zostaną wypłacone za działalność artystyczną należy zaliczyć je do przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, o której mowa w w/w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od kwot wypłacanych z tytułu działalności artystycznej wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 w/w ustawy płatnik powinien pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad określonych w art. 41 ust. 1 i 1a tej ustawy. Zaliczka na podatek dochodowy w 2004 r. wynosi 19%. Kwotę pobranej zaliczki płatnik przekazuje urzędowi skarbowemu do 20 dnia następnego miesiąca po wypłacie nagrody (Urząd Miasta) razem ze zbiorczą deklaracją PIT-4.

Po zakończeniu roku płatnik omawianą kwotę wykazuje w informacji PIT-8B (art. 42 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy), zaś podatnik kwoty te uwzględnia w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w ciągu roku, opodatkowanymi według skali podatkowej.

Natomiast, jeżeli Urząd Miasta wypłaca nagrody za działalność inną niż wymieniona w w/w art. 13 pkt 2, np. za upowszechnianie i ochronę kultury czy prace wymienione w pkt 3 i 4 regulaminu (prace na rzecz animacji kultury, integracji środowisk twórczych) przychody tych osób należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 w/w ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się między innymi nagrody nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17.

Z powołanego przepisu wynika jednoznacznie, że przedmiotowe nagrody mogą być zaliczane do przychodów z innych źródeł (art. 20 ust. 1), jeżeli ich odbiorca nie uzyskuje od fundatora nagrody przychodów, np. ze stosunku pracy, umów zlecenie, o dzieło czy za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich (art. 13 pkt 5 i pkt 6), od których Urząd Miasta pełni funkcję płatnika.

Jeżeli nagrody te wypłacane są osobom fizyczny, dla których wypłacający nie jest z innych tytułów płatnikiem, wówczas na Urzędzie Miasta nie ciąży obowiązek pobrania zaliczki od tych wypłat, a jedynie obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C - stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym. Natomiast osoba, która uzyskała taki przychód ma obowiązek wykazać go w rocznym zeznaniu podatkowym i opodatkować łącznie z innymi przychodami wg skali podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj