Interpretacja Urzędu Skarbowego w Braniewie
PD/415-12/04
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-12/04
Data
2004.09.22



Autor
Urząd Skarbowy w Braniewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
podatek dochodowy od osób fizycznych
wynagrodzenie ryczałtowe


Pytanie podatnika
Na jakich zasadach opodatkowane jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie mediatora za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego zleconego przez sąd w sprawach karnych?


W związku z zapytaniem skierowanym do tutejszego organu podatkowego dnia 16.08.2004 r. sprecyzowanym pismem z dnia 07.09.2004 r. w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, informuje co następuje.

W zapytaniu przedstawiono wątpliwość prawną dotyczącą kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia mediatora za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1020). Kwota tego wynagrodzenia wynosi ryczałtowo 120 zł za każde postępowanie.Zdaniem wnioskodawcy, mediatora należy traktować jak biegłego lub adwokata, gdyż Sąd zleca czynności mediatorowi jako osobie fizycznej, czyli otrzymuje ta osoba wynagrodzenie za pracę wykonaną osobiście. Należy więc obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% podstawy po odjęciu 20% kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 21, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia od podatku wynagrodzenia wypłaconego mediatorowi przez Sąd za zlecone czynności mediacyjne.

Natomiast stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 6 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Od powyższych przychodów płatnik jest obowiązany na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Zgodnie z art. 41 ust. 1a zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Zatem mając na uwadze powyższe organ podatkowy zgadza się z poglądem zaprezentowanym we wniosku, iż wynagrodzenie mediatora za czynności mediacyjne zlecone przez Sąd stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dochód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach wyżej opisanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj