Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
US-3-PP/4430-28a/04
z 15 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-3-PP/4430-28a/04
Data
2004.09.15



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opłata
spółdzielnie
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
1. Czy opłaty pobierane od nie będących członkami spółdzielni posiadaczy własnościowego prawa do mieszkania podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?2. Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zawieraniu umowy o przekształcanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego na własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu,


Ad. 1 Zgodnie z regulacją zawartą w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku “czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych”.

Powołany przepis art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r, o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) stanowi, że „ Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacja i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu”

Stosownie do treści ust. 4 tegoż artykułu „Właściciele lokali nie będący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu”

Z uwagi na powyższe opłaty eksploatacyjne pobierane od nie będących członkami spółdzielni posiadaczy własnościowego prawa do lokali mieszkalnych podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Zatem stanowisko podatnika w tej kwestii jest prawidłowe.

Ad. 2 Podstawą opodatkowania w przypadku, jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, na podstawie art. 29 ust. 8 ustawy o podatku VAT jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Natomiast obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy powstaje z chwila otrzymania przez spółdzielnie całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3) lit. c) ustawy o podatku VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Postanowienia statutu spółdzielni ograniczające wpłatę do 15% różnicy między wymaganym wkładem budowlanym a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, przy równoczesnym zawieszeniu pozostałej płatności na 5 lat i umorzeniu jej po upływie tego okresu, po spełnieniu określonych warunków - stanowią wyraz określonych preferencji wobec członków spółdzielni i są obojętne z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku tym nie występuje pojecie bonifikaty w rozumieniu art. 29 ust.4 ustawy. Stanowisko podatnika w tej sprawie nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj