Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/127/04/MP
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/127/04/MP
Data
2004.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
remont środków trwałych


Pytanie podatnika
Podatnik planuje remont, użytkowanego do prowadzonej działalności handlowej, budynku magazynowo-składowego, polegający na wymianie starej blachy na nową blachę, wymianę rynien i instalacji odgromowej. Remont ww. obiektu budowlanego będzie realizowany bez zmiany elementów konstrukcyjnych budynku. Z uwagi na bardzo wysokie ceny materiałów budowlanych i robocizny planuje się na wymieniony zakres robót przeznaczyć kwotę do 23.000,00 zł. Czy wydatki te można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów ?


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stosownie zaś do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) cyt. ustawy wydatki na remont mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że efektem wykonanych prac nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a w konsekwencji – wartości początkowej środka trwałego, stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Istotą remontu jest bowiem przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego, wraz z wymianą zużytych składników technicznych, nie zmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i wynikające z tej eksploatacji – a więc będą to wszystkie zmiany trwałe przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji, przy czym pojęcie to nie obejmuje zwykłych zabiegów konserwacyjnych.

Uznanie, że określone roboty budowlane odpowiadają definicji remontu nie wyklucza, że jednocześnie mogą one mieć charakter ulepszeń (przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja czy też modernizacja). Jednakże ustalenie, że dany środek trwały poddany został modernizacji jest tylko pierwszą przesłanką zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o wydatki poniesione na ulepszenie. Musi być spełniona jeszcze jedna przesłanka, a mianowicie – wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tego środka do używania przez podatnika. Dla wymierzenia wzrostu wartości użytkowej ulepszonego środka trwałego konieczne jest posłużenie się konkretnym miernikiem tego wzrostu, przykładowo : okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów, kosztami eksploatacji. Pojęcia modernizacji i remontu nie muszą się więc wykluczać. Remont, jeżeli nie ogranicza się do odtworzenia stanu pierwotnego, może stanowić również modernizację danego środka trwałego np. w sytuacji, gdy podczas remontu budynku wymienia się określone elementy na nowe, bardziej nowoczesne od wymienianych, w wyniku czego budynek staje się nowocześniejszy, czyli ulega modernizacji. A zatem z uwagi na brak szczegółowych danych , o których mowa wyżej w przedstawionej przez Podatnika sytuacji, o tym czy dane prace zwiększą wartość użytkową budynku magazynowo-składowego, a nie tylko przywrócą poprzednią jego wartość użytkową może decydować powołany w tym celu biegły w swojej opinii. Powyższej informacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj