Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPD-005/71/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPD-005/71/04
Data
2004.10.22



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
rozliczenia bezgotówkowe


Pytanie podatnika
Czy od umowy cesji wierzytelności, polegającej na bezgotówkowej formie rozliczeń wzajemnych zobowiązań i należności, spółka winna zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych ?


Ustawa z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.Nr 86 poz.959 ze zm.) w art.1 zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem, nie zawiera jednocześnie ich własnych definicji. W zakresie tym należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Przykładowymi odpłatnymi umowami zbycia podlegającymi podatkowi od czynności cywilnoprawnych są umowa sprzedaży i umowa zamiany.

Przez umowę sprzedaży (zgodnie z art.535 Kodeksu cywilnego) sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Sprzedaż jest czynnością odpłatną . Zapłata następuje w formie pieniężnej.

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innej rzeczy (art.603 Kodeksu cywilnego).

Zbycie dotyczyć może rzeczy lub praw majątkowych.Wierzytelność jest prawem majątkowym. Wierzytelność stanowią np. powstałe w wyniku zwłoki kontrahenta w zapłacie należności wynikające z faktur VAT.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba, że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art.509 § 1).

Zawarcie umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności powoduje z mocy prawa skutek rozporządzający. Przelew wierzytelności dokonany w formie umowy sprzedaży lub zamiany będzie temu podatkowi podlegać, bowiem umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych są wymienione wśród czynności cywilnoprawnych, od których podatek od czynności cywilnoprawnych jest pobierany.

Jednak w przypadku spółki nie jest dokonywana ani sprzedaż, ani zamiana praw majątkowych, bowiem elementy czynności cywilnoprawnej zawieranej przez spółkę, nie są charakterystyczne dla żadnej z czynności wymienionych w art.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zatem, stosowana przez spółkę forma przeniesienia praw majątkowych (wierzytelności), polegająca na bezgotówkowej formie rozliczenia wzajemnych zobowiązań i należności, jako inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności , nie jest przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj