Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PD-F-415/35/03
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-F-415/35/03
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
nieważność umowy
przeniesienie praw majątkowych
sprzedaż nieruchomości
wykonanie wyroku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż w 2004 r. nieruchomości skutkuje obowiązkiem zapłacenia 10% podatku dochodowego w sytuacji, gdy nieruchomość została zakupiona w 1993 r., w 2001 r. został podpisany akt notarialny sprzedaży w/w nieruchomości, jednak umowa sprzedaży okazała się nieważna i nastąpiło - zgodnie z wyrokiem sądu - przeniesienie własności w/w nieruchomości z powrotem na podatników?


Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...), jest źródłem przychodów o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000r, Nr 14, poz.176 ze zm.).

Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze zbycia takiej nieruchomości jest uzależnione od okresu, jaki upłynął od momentu nabycia oraz sposobu w jaki nabycie miało miejsce.

Podatnicy przedmiotową nieruchomość nabyli dnia 18 lutego 1993 r., po czym 27 kwietnia 2001 r podpisany został akt notarialny przenoszący własność przedmiotowej nieruchomości na kolejnych nabywców.

Jednak z uwagi na istotną wadę złożonego przez nabywców oświadczenia woli o nabyciu nieruchomości, umowa sprzedaży stała się nieważna ze skutkiem od samego początku (ex tunc) i w związku z powyższym - zgodnie z wyrokiem sądu - nastąpiło przeniesienie własności w/w nieruchomości z powrotem na podatników. Następnie 28 maja 2004r. przedmiotowa nieruchomość została skutecznie zbyta na rzecz Gminy.

Należy stwierdzić, że za moment nabycia nieruchomości nie można przyjąć chwili dokonania zwrotu nieruchomości w wyniku uchylenia się nabywców od skutków złożonego oświadczenia woli, z powodu nieważności umowy przeniesienia własności ze skutkiem ex tunc, co powoduje brak obowiązku opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości na rzecz gminy zryczałtowanym podatkiem dochodowym z uwagi na fakt upływu terminu powodującego powstanie obowiązku podatkowego, którego bieg rozpoczął się 1 stycznia 1994r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj