Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US-26/PP/443/106/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-26/PP/443/106/04
Data
2004.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
dotacja
usługi kulturalne
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Gminny Ośrodek Kultury w ramach działalności statutowej zajmuje się upowszechnianiem kultury na terenie Gminy. Na działalność Ośrodek otrzymuje z Urzędu Gminy dotacje bez konkretnego wskazania na jaki cel mają być przeznaczone. W roku 2004 przyznano dotacje w wysokości 392.000zł, z czego 82.000zł zostanie wydana na pokrycie kosztów związanych z remontami świetlic. Jednostka ma wątpliwości, jak prawidłowo interpretować przepisy dotyczące podatku VAT, w sytuacji gdy usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą zgodnie z załącznikiem nr 4 ustawy VAT pod poz. 11 są zwolnione z podatku VAT, natomiast wg art. 29 pkt 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Jednostka pyta, czy Gminny Ośrodek podlega obowiązkowi VAT i od kiedy staje się podatnikiem podatku VAT?


Odpowiadając na przedstawione w piśmie z dnia 20.09.2004r. zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia.

W obecnym stanie prawnym zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat tej działalności.

Bez znaczenia jest fakt, że prowadzona przez GOK działalność w zakresie kultury jest działalnością statutową. W przedmiotowej sprawie należy rozważyć, czy usługi świadczone przez Ośrodek podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług określa dwa rodzaje zwolnień dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Jednym z nich jest zwolnienie podmiotowe wynikające z art. 113 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10000 euro (na rok 2004 jest to kwota 45.700 PLN). Natomiast podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego są zwolnieni od podatku jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży ww. kwoty (art. 113 ust. 9 ustawy). Do wartości sprzedaży, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Ponadto ustawodawca w art. 43 ustawy VAT przewidział zwolnienia przedmiotowe, które dotyczą podmiotów świadczących wyłącznie czynności zwolnione od tego podatku.

W załączniku nr 4 do ustawy stanowiącym „wykaz usług zwolnionych od podatku” pod poz. 11 wymienione są usługi z grupowania PKWiU ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z pewnymi wyłączeniami.

Ze zwolnień przewidzianych ww. przepisem wyłączone są:

  1. usługi związane z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10) świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i PKWiU 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe
  5. usługi wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12,22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5)
  6. działalność agencji informacyjnych
  7. usługi wydawnicze
  8. usługi radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem usług z poz. 12.



Od 1 maja 2004r. stosownie do regulacji zawartej w art. 29 ust.1 ww. ustawy podstawą opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usług jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny tzw. dotację przedmiotową – tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Do stwierdzenia że dana subwencja (dotacja) zwiększa podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną konkretnego świadczenia lub czy stanowi rekompensatę z tytułu wykonywania określonego świadczenia po cenach obniżonych. W takim przypadku otrzymana subwencja (dotacja) zaliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Właściwą stawką opodatkowania dotacji jest zawsze ta sama stawka podatku VAT, która dotyczy dotowanych usług lub towarów.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych zdaniem tutejszego organu otrzymane przez GOK w roku 2004 dotacje mające na celu dofinansowanie działalności np. instytucji kultury, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, jeżeli Gminny Ośrodek Kultury z.s. w X. świadczy wyłącznie usługi, które mieszczą się w katalogu usług zwolnionych od podatku VAT to Jednostka może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego ww. przepisami, bez względu na kwotę osiągniętego obrotu. Natomiast przy sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej zwolnienie może być stosowane do przekroczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia podmiotowego przewidzianego art. 113 ustawy VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj