Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443/92/04
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443/92/04
Data
2004.10.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej z PCV oraz jej montażu przez producenta ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 27.09.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
jaką stawkę podatku VAT należy stosować do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej z PCV oraz jej montażu przez producenta ?

Zgodnie z ustawą z dnia 11. 03. 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowani tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, tj. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy).

Jeżeli zatem chodzi o identyfikację towarów i usług w zakresie wysokości opodatkowania nic się nie zmieniło w porównaniu ze stanem prawnym z przed wejścia w życie tej ustawy. A zatem sposób rozstrzygnięcia tych spraw jest również analogiczny.

W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywanie czynności, czy dokonuje dostawy towaru czy świadczy usługi.

Podatnik ma prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy w/w ustawy z dnia 11.03.2004 r.

Przykładowo, z posiadanych przez Urząd informacji wynika, że montaż okien przez ich producenta w już istniejącym budynku jest klasyfikowany jako okna – w zależności od materiałów z jakich zostały wykonane, według następujących grupowań PKWiU:
- z drewna – PKWiU 20.30.11 „Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane”
- z tworzyw sztucznych – PKWiU 25.23.14-50.1 „Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa”
- ze stali – PKWiU 28.12.10-30 „Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe”
- z aluminium – PKWiU 28.12.10-50 „Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe”.

W związku z powyższym do usług montażu stolarki okiennej i drzwiowej dokonywanych przez podatnika należy stosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla towaru.

Sprzedaż stolarki okiennej i drzwiowej, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowana jest stawką VAT 22 %.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj