Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
NIP/400-2/04
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NIP/400-2/04
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Ewidencja i identyfikacja podatników --> Zasady posługiwania się NIP --> Posługiwanie się NIP


Słowa kluczowe
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej
spółka pracownicza
sukcesja Numeru Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy nowemu podmiotowi jakim jest powstała spółka pracownicza, która przejmie przedsiębiorstwo do odpłatnego korzystania zostanie nadany nowy numer NIP?
Czy w przypadku konieczności wymiany kas fiskalnych, bedzie przysługiwała nowemu podmiotowi gospodarczemu ulga z tytułu zakupu kas fiskalnych?


Naczelnik Urzędu skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie z dnia 22.07.2004 r., związane ze stosowaniem przepisów podatkowych dotyczących sukcesji numeru identyfikacji podatkowej – w związku z planowaną prywatyzacją bezpośrednią przedsiębiorstwa państwowego X – informuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z dnia 12 grudnia 1995 r. Nr 142, poz. 702 ze zm.) NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem przypadków enumeratywnie wymienionych w ustawie tj.:
· przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
· przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Zatem, odpowiadając na Państwa zapytanie:
„Czy nowemu podmiotowi, jakim jest powstała spółka pracownicza, która przejmie przedsiębiorstwo do odpłatnego korzystania zostanie nadany nowy numer NIP?”,
należy rozważyć co następuje: W Państwa przypadku, nie dochodzi do przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, spółki cywilnej lub spółki handlowej z przyczyn oczywistych, bowiem przedsiębiorstwo X nie jest żadnym z w/w podmiotów.
Metoda prywatyzacji, którą Państwo wybraliście polega – zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm.) na rozporządzeniu wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi majątku przedsiębiorstwa przez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na podstawie umowy prawa cywilnego zawartej pomiędzy dwoma podmiotami, z których jednym będzie nowo powstała spółka pracownicza. Nie dojdzie więc w Państwa przypadku do przekształcenia przedsiębiorstwa Państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a więc podmiotu w którym wszystkie akcje lub udziały będą należały do Skarbu Państwa.

Mając powyższe na uwadze, nie dojdzie do sukcesji numeru NIP, a spółka pracownicza przejmująca przedsiębiorstwo X do odpłatnego korzystania otrzyma decyzję w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej po złożeniu zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 wraz z załącznikami, o których mowa w art. 5 ust. 4 a i 4 b lub art. 5 a cyt. ustawy o NIP. W rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, przekształcone przedsiębiorstwo będzie nowym podmiotem, rozpoczynającym wykonywanie czynności opodatkowanych. Zgodnie z §5 pkt2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz.1971 ze zm.) - zwolnień od ewidencjonowania przy użyciu kas nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów, przy świadczeniu usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji podmiejskiej i międzymiastowej. W związku z powyższym, przekształcone przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących od uzyskania pierwszego przychodu. W myśl art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500,-zł.

Dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego oświadczenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania (§ 9 ust. 1 w/w rozporządzenia).
W związku z powyższym, po spełnieniu wyżej określonych warunków, przekształcone przedsiębiorstwo będzie korzystało z prawa do odliczenia ulgi z tytułu nabycia kas wymienionych w oświadczeniu złożonym przed rozpoczęciem ewidencjonowania. Należy zaznaczyć, że ewidencja musi być prowadzona przy użyciu kas spełniających wszystkie warunki, określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj