Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
VAT/443-23/04
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
VAT/443-23/04
Data
2004.06.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
odpowiedzialność za fakturę
podatek od towarów i usług
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Czy dwa niezależnie działające podmioty mogą wystawić wspólną fakturę VAT dla jednego (wspólnego) odbiorcy usług?


W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 971) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;

Tak ujęty obowiązek w zakresie podmiotów obowiązanych do wystawiania faktur jak i określenie wymogów stawianych fakturom, w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego wykluczają możliwość ujęcia na jednej fakturze sprzedaży dokonywanej przez dwóch, różnych podatników podatku VAT.

Stanowisko takie znajduje wyraz w szczególności w zapisie ustawowym jak i w pkt 9, 10, 11 i 12 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów.

Opinia Naczelnika Urzędu Skarbowego zostaje potwierdzona zapisem art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu „w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty” i dalej w ust. 2 tegoż art.: „przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego”.

Przepis ten jednoznacznie wskazuje na podatnika, jednostkę czy osobę jako na podmiot wystawiający fakturę nie zaś na podatników, jednostki czy osoby wystawiające faktury. Inne rozumienie przepisów odnośnie podmiotów obowiązanych do wystawiania faktur jest niedopuszczalne w aspekcie odpowiedzialności podatnika za zapłatę wykazanej kwoty podatku.

W świetle przedstawionych przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż wystawienie łącznej faktury na sprzedaż towarów i usług przez dwa odrębne podmioty na rzecz jednego odbiorcy jest niedopuszczalne. Przedstawione przez Państwa stanowisko w tym zakresie jest zatem błędne.

W odniesieniu do sposobu regulowania należności wynikających z faktur (wspólna kasa z innym podmiotem, wspólne konto bankowe) przepisy prawa podatkowego nie regulują wskazanych zagadnień. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest zatem właściwy do udzielenia państwu interpretacji w wskazanym zakresie.

Na marginesie przedmiotowej sprawy należy zaznaczyć, iż przepisy normujące zagadnienia związane z wystawianiem faktur regulują minimalny zakres danych jakie powinny zawierać faktury. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by umieścić na nich dodatkowe informacje ułatwiające wzajemne rozliczenia, czy obsługę klientów.

Zgodnie z wymogami obowiązującego prawa (art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa) właściwy miejscowo Naczelnik Urzędu Skarbowego na żądanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiona powyżej interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy zatem indywidualnej sprawy jednostki.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż właściwym miejscowo dla udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego dla ...., tj. podmiotu z którym wspólnie wystąpili Państwo z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, jest Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej, gdzie została przesłana kopia Państwa pisma z dnia 29 kwietnia 2004 r. i 25 maja 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj