Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/87/2004
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/87/2004
Data
2004.07.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat


Słowa kluczowe
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wpłata
zaliczka


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług zaliczek wpłacanych po dniu 1.05.2004 r. na poczet wkładu budowlanego, w sytuacji, gdy umowa o budowę lokalu w spółdzielni mieszkaniowej została zawarta w roku 2003


Pismem z dnia 22.06.2004 r. (bez znaku) podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług zaliczek wpłacanych po dniu 1.05.2004 r. na poczet wkładu budowlanego, w sytuacji, gdy umowa o budowę lokalu w spółdzielni mieszkaniowej została zawarta w roku 2003.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie na złożone zapytanie informuje, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, rozumie się również ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Stosownie do art. 29 ust. 6 ustawy podstawę opodatkowania w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowi wartość należnego wkładu budowlanego pomniejszona o kwotę należnego podatku. W rozdziale 2 ustawy - Przepisy przejściowe i końcowe - w art. 153 ust. 1 ustawy ustawodawca wskazuje, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości wkładów (w tym także zaliczek wniesionych na poczet wkładu budowlanego) wniesionych przed dniem 1.05.2004 r.

Stawka podatku VAT w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22 %. Dokonanie przez podatnika wpłaty zaliczek na poczet wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej po dniu 1.05.2004 r. rodzi ten skutek dla spółdzielni, że na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy powstanie u niej obowiązek podatkowy, który winna rozliczyć w deklaracji podatkowej jako dostawę towarów na terytorium kraju opodatkowaną stawką 22-procentową.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe stanowisko podatnika przedstawione w powołanym wyżej piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj