Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.I/415/32/04
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US.I/415/32/04
Data
2004.07.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odpisy amortyzacyjne
wartość brutto
wartość początkowa środków trwałych
wartość środków trwałych


Pytanie podatnika
dotyczy zwiększenia wartości środka trwałego jako podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych - naliczania odpisów od wartości brutto środka trwałego


Pismem z dnia 29.06.2004 r. (uzupełnionym w dniu 9.07.2004 r) zwrócił się pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji w następującej sprawie:

Decyzją organu podatkowego zakwestionowano prawidłowość sporządzonej deklaracji VAT-7 za grudzień 2003 r., w której wykazano podatek naliczony od zakupu środka trwałego, tj. linii technologicznej. Wartość środka trwałego netto - 580.000,00 zł, podatek VAT naliczony - 127.600,00 zł. Zasadność odliczenia podatku VAT od ww. zakupu podważono z uwagi na ustalenia kontroli podatkowej, która wykazała, że sprzedawca nie był podmiotem uprawnionym do wystawienia faktury VAT, tj. nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W związku z powyższym uznał pan, że po dokonaniu zwrotu zakwestionowanej kwoty VAT na konto Urzędu Skarbowego ma prawo do zwiększenia wartości środka trwałego jako podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a więc naliczania odpisów od wartości brutto środka trwałego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 218, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Z kolei 22g ust. 3 wyżej powołanego przepisu definiuje cenę nabycia, tj. za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Tak więc podatek VAT naliczony od zakupionej linii technologicznej, do obniżenia którego nie przysługiwało panu prawo w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług będzie powiększał cenę nabycia powyższego środka trwałego.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego. W świetle powyższego przedmiotowa kwota naliczonego podatku VAT może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości brutto środka trwałego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i aktualny stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj