Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0965/03
z 3 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0965/03
Data
2004.02.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokaty
odsetki
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Jaki okres, dla ustalenia zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć przy ustalaniu okresu na jaki została zawarta umowa, czy okres 5 lat, czy też wielokrotności tego okresu aż do osiągnięcia przez posiadacza rachunku wieku emerytalnego ?


Stan faktyczny :


Bank Spółdzielczy począwszy od 1998 r. sprzedaje produkt pod nazwą „Lokata emerytalna”.

Zawierane umowy przewidują, iż otwarcie lokaty emerytalnej następuje na okres pięciu lat a posiadacz rachunku przez ten okres zrzeka się z prawa do wypowiedzenia umowy. Po zakończeniu pięcioletniego okresu umowy posiadacz rachunku ma prawo w okresie 10 dni roboczych do wypłaty zgromadzonych środków i naliczonych za ten okres odsetek bankowych. O ile w tym zakreślonym okresie nie skorzysta ze swego prawa – umowa podlega automatycznie przedłużeniu na kolejny, pięcioletni okres.


Ocena prawna stanu faktycznego :


W opodatkowaniu przychodów osób fizycznych obowiązuje generalna zasada wyrażona w treści art. 9 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r.)o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm., zgodnie z którą : opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 52a ust.1 pkt 2 ustawodawca postanowił, iż zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1b (odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym), jeżeli są wypłacane albo stawiane do dyspozycji podatnika od środków pieniężnych zgromadzonych przez podatnika przed dniem 1 grudnia 2001 r., na podstawie umów zawartych na czas oznaczony przed tym dniem.

Jednakże jak wynika z art. 52a ust. 2 ustawy z 26.07.1991 r. zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie ma zastosowania do dochodów (przychodów) od środków pieniężnych zgromadzonych przez podatnika przed dniem 1 grudnia 2001 r., na podstawie umów zawartych na czas oznaczony przed tym dniem - wypłacanych lub stawianych do dyspozycji na podstawie tych umów zmienionych, przedłużonych lub odnowionych począwszy od dnia 1 grudnia 2001 r.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego oraz dołączonego przez płatnika wzoru umowy o założenie i funkcjonowanie „lokaty emerytalnej”, z jej § 4a jednoznacznie wynika, iż oznaczony czas trwania umowy wynosi pięć lat od daty jej zawarcia.

Faktu tego nie zmienia zapis umowy przewidujący automatyzm jej przedłużenia na kolejny pięcioletni cykl w przypadku, gdy posiadacz rachunku nie skorzysta w ciągu 10 dni roboczych po upływie tego okresu z prawa do wypłaty zgromadzonych środków pieniężnych i naliczonych za ten okres odsetek bankowych.

Przedłużenie przez bank okresu obowiązywania umowy o kolejny cykl, jest przedłużeniem – odnowieniem umowy, o którym stanowi art. 52a ust. 2 ustawy z 26.07.1991 r.

A zatem naliczone przez bank odsetki bankowe od „Lokaty emerytalnej” korzystają ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 52a pkt 2 ustawy jedynie w pierwszym pięcioletnim cyklu gromadzenia środków, oczywiście pod warunkiem zawarcia danej umowy przed 1 grudnia 2001 r.

Od odsetek naliczonych za następne okresy obowiązywania umowy „lokaty emerytalnej”, bank jako płatnik w momencie wypłaty odsetek powinien naliczyć i potrącić zgodnie z dyspozycją art. 30 ust. 1 pkt 1b ustawy zryczałtowany podatek - w wysokości 20 % uzyskanego przychodu (odsetki naliczone za okres po 1 stycznia 2004 r. wynosić będą 19 % - por. art. 30a ustawy z 26.07.1991 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj