Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0756/03
z 19 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0756/03
Data
2004.02.19



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
opodatkowanie
źródła przychodu


Pytanie podatnika
1. Czy w przedstawionej sytuacji kwota otrzymywanego nagrody podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? 2. Jaki należy wykazać ten przychód?


Stan faktyczny:


Podatniczce jako pracownicy zatrudnionej w Spółce z o.o., zgodnie z Regulaminem Wynagradzania Spółki przysługuje prawo do nagród jubileuszowych wynikających ze stosunku pracy łączącego pracownika z pracodawcą. Nagrody te finansowane są przez podmiot zagraniczny – Korporację z siedzibą za granicą (w Kalifornii), bez pośrednictwa tej Spółki z o. o.


Stan prawny:


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 27.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 i art. 44 ust. 7e i 7F, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. W myśl ust. 2 cytowanego przepisu dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Przepis art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do zapisu art. 12 pkt 1 z dnia 26.07.1991r, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody....i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych reguluje art. 31, art. 32 oraz art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r., osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy” są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane prze zakład pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zgodnie z treścią art. 40 ustawy z dnia 26.07.1991r., podatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35, jeżeli osiągają inne dochody, od których płatnicy nie mają obowiązku poboru zaliczek na podatek, są obowiązani wpłacać zaliczki na podatek należny od tych dochodów według zasad obowiązujących w art. 44 ust. 3a.

Powołany przepis art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy wpłacanych zaliczek miesięcznych od dochodu z samodzielnie wykonywanej działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. i z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 8 tej ustawy, uzyskanego bez pośrednictwa płatnika, oraz nakłada obowiązek złożenia do właściwego urzędu skarbowego deklaracji o wysokości dochodu uzyskanego (PIT-52) - obowiązek ten dotyczy również podatników, o których mowa w art. 40 ustawy, jeżeli osiągają dochody, od których płatnicy nie mają obowiązku poboru zaliczek na podatek.

Z treści art. 44 ust. 3a ustawy wynika, iż ustawodawca przewidział dla tego rodzaju przychodu wpłacanie zaliczki przez samego podatnika. Kryterium rozstrzygającym o sposobie rozliczenia jest status osoby wypłacającej należność. Jeżeli będzie to osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, wówczas wpłata zaliczki musi odbywać się za pośrednictwem tej osoby. Na niej bowiem, jako na płatniku podatku, ciąży obowiązek poprawnego obliczenia zaliczki oraz wpłacenia jej do urzędu skarbowego. Jeżeli podmiotem wypłacającym należność będzie inna osoba, np. podmiot gospodarczy posiadający miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, wówczas całość obowiązków wynikających z otrzymania należności przejdzie na osobę, która te należności otrzymała.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczce jako pracownicy zatrudnionej w Spółce z o.o., zgodnie z Regulaminem Wynagradzania Spółki przysługuje prawo do nagród jubileuszowych wynikających ze stosunku pracy łączącego pracownika z pracodawcą. Nagrody te finansowane są przez podmiot zagraniczny – Korporację z siedzibą za granicą, bez pośrednictwa tej Spółki. W świetle przedstawionego stanu prawnego, nagrody jubileuszowe otrzymywane przez pracowników tej Spółki, pomimo, że finansowane są przez podmiot zagraniczny, wynikają bezpośrednio ze stosunku pracy. A zatem zgodnie z powołanym art. 40 ustawy z dnia 26.07.1991r. i zgodnie z zasadami określonymi w art. 44 ust 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od przychodu uzyskanego z tytułu otrzymanej nagrody jubileuszowej, Podatniczka winna odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20% dochodu za miesiąc, w którym uzyskała ten dochód w terminie do dnia 20 następującego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek Podatniczka obowiązana jest złożyć deklarację w wysokości dochodu uzyskanego w danym miesiącu - PIT-52

Ponadto - stosownie do treści art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. – Podatniczka zobowiązana jest do złożenia w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (według ustalonego wzoru) z uwzględnieniem wszystkich osiągniętych w danym roku dochodów. W zeznaniu tym Podatniczka powinna zatem wykazać również nagrodę jubileuszową sfinansowaną przez podmiot zagraniczny oraz wysokość zaliczki na podatek dochodowy wpłaconej przez Podatniczkę w trakcie roku podatkowego od tej nagrody.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj