Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443/65/04
z 2 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443/65/04
Data
2004.07.02



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zwrotu


Pytanie podatnika
Czy do Spółki będzie miał zastosowanie art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o wydłużeniu terminu zwrotu do 180 dni oraz czy Spółka chcąc otrzymywać zwroty w terminach określonych w art. 87 ust. 2-6 będzie zobowiązana złożyć kaucję gwarancyjną.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 28 maja 2004r., złożony w tut. Urzędzie w dniu 2 czerwca 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Spółka “...” została zarejestrowana w KRS w dniu 11 marca 2002r. W marcu 2002r Spółka, składając VAT-R, zarejestrowała się również dla potrzeb podatku VAT. Od tego miesiąca Spółka systematycznie składała deklaracje VAT-7, jednakże pierwszą czynność opodatkowaną wykonała w listopadzie 2003r. W miesiącu kwietniu 2004r. Spółka zarejestrowała się dla potrzeb dokonywania nabyć i dostaw wewnątrzwspólnotowych jako podatnik VAT UE i otrzymała potwierdzenie VAT-5UE z dnia 21 kwietnia 2004r.

W związku z powyższym Strona zwróciła się do tut. Organu z zapytaniem, czy do Spółki będzie miał zastosowanie art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o wydłużeniu terminu zwrotu do 180 dni oraz czy Spółka chcąc otrzymywać zwroty w terminach określonych w art. 87 ust. 2-6 będzie zobowiązana złożyć kaucję gwarancyjną.

Zgodnie z art. 97 ust. 5 ww. ustawy w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia o zamiarze dokonywania wewnątrzwspółnotowych dostaw i nabyć i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4 - 6, wydłuża się do 180 dni.

Zasadą jest więc, iż w przypadku podatników wykonujących czynności opodatkowane w okresie krótszym niż 12 miesięcy termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy wydłuża się do 180 dni.

Powyższego przepisu nie stosuje się:

  1. jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000 zł (art. 97 ust. 7). lub
  2. począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe, oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 97 ust. 6)

Jak wynika z wniosku Podatnika, pierwszą czynność opodatkowaną wykonał on w listopadzie 2003r., a zatem okres od dnia rozpoczęcia wykonywania tych czynności do dnia złożenia zawiadomienia o zamiarze dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia (rejestracja VAT UE) jest krótszy niż 12 miesięcy. W tej sytuacji Podatnik, aby uzyskać zwrot podatku za dany okres w terminie krótszym niż 180 dni, musi złożyć kaucję gwarancyjną, o której mowa w ust. 7 art. 97 ustawy o VAT.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj