Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Wielkopolskim
ZP-443/22/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-443/22/04
Data
2004.10.22



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dotacja
dotacja przedmiotowa
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
1) Czy dotacja otrzymywana przez Miejski Zakład Komunalny z Urzędu Miejskiego na działalność Ośrodka Sportu i Rekreacji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) ?2) Czy ww dotacja jest wliczana do proporcji, o której mowa w art.90 ustawy o VAT ?


ad.1) Ze złożonego zapytania wynika, iż MZK zarządza Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i świadczy usługi w zakresie sportu i masowej kultury fizycznej, organizacji imprez sportowych własnych i zleconych, udostępniania bazy sportowej i rekreacyjnej, administrowania obiektami i urządzeniami sportowymi, wypoczynkowymi i rekreacyjnymi. Na utrzymanie OSiR MZK otrzymuje dotację przedmiotową z budżetu Miasta i Gminy skalkulowaną wg stawki jednostkowej w przeliczeniu na koszt utrzymania 1m˛ powierzchni użytkowej Ośrodka i stanowiącej różnicę między kosztami utrzymania OSiR a planowanymi przychodami z tytułu sprzedaży biletów. Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 574, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W ocenie organu podatkowego otrzymana przez MZK dotacja na utrzymanie OSiR, jako nie związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.29ust.1 ustawy o VAT.

ad.2) Ze złożonego zapytania wynika, iż MZK dokonuje jednocześnie zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo mu nie przysługuje, stosując proporcję, o której mowa w art.90 ustawy o VAT. Zgodnie z art.90 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. W art.90ust.4-7 ustawodawca szczegółowo określił zasady ustalania ww proporcji.

W ocenie organu podatkowego , biorąc pod uwagę, iż MZK rozlicza podatek naliczony stosując proporcję, o której mowa w art.90 ustawy o VAT, dotacja otrzymana na utrzymanie OSiR powinna zostać wliczona do obrotu uzyskanego z czynności w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie bowiem z art.90 ust.7 ustawy o VAT do obrotu uzyskanego z czynności , w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji), innych niż określone w art.29ust.1. Biorąc pod uwagę ww stanowisko organu podatkowego podatnik winien ocenić czy i w jakich okresach rozliczeniowych powstał u niego obowiązek skorygowania podatku należnego i podatku naliczonego. Odpowiedzi na powyższe pytania organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj