Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-641/04/CIP/06
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-641/04/CIP/06
Data
2004.07.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ładowność
podatek naliczony
rata leasingowa


Pytanie podatnika
1. Czy podatnikowi przysługuje nadal prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych?2. Czy podatnik może nadal odliczać podatek naliczony od zakupionego paliwa do napędu leasingowanego samochodu ?Zdaniem Podatnika można nadal odliczać podatek naliczony od w/w zakupów, a ograniczenia w odliczaniu wynikające z art. 86 nowej ustawy o VAT dotyczą jedynie nowo zakupionych samochodów osobowych.


Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu zawartej przed 1 maja 2004 r. samochód o ładowności 505 kg i liczbie miejsc 4, zarejestrowany jako samochód ciężarowy. W stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004r. podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych i paliwa zakupionego do jego napędu.

Zgodnie z postanowieniami art. 154 obowiązującej od 1 maja 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług Podatnik w zakreślonym terminie zarejestrował przedmiotową umowę leasingu w urzędzie skarbowym.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł (art. 86 ust. 3).

W myśl przepisu art. 86 ust.7 ustawy w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.

Przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r - art. 154 ust. 1 i 2w/w ustawy.

Przypadki, kiedy nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 88 ust. 1 w/w ustawy o VAT i przepisy § 13 – 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z treścią w/w przepisu ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. in. do nabywanych przez podatnika:

  1. importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy;
  2. towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;
  3. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5;

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej - na podstawie umowy leasingu zawartej przed 1 maja 2004 r. -samochód marki „Honda Civic”, o ładowności 505 kg i liczbie miejsc 4, potwierdzonej wyciągiem ze świadectwa homologacji. W stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczeń podatku naliczonego zarówno od rat leasingowych, jak i zakupionego paliwa (ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego dot. samochodów o całkowitej ładowności do 500 kg).

Podatnik zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 154 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zarejestrował w zakreślonym terminie przedmiotową umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Zatem odnosząc przedstawiony stan faktyczny do przytoczonych przepisów w/w ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 7 w odliczaniu wysokości kwoty podatku naliczonego w rozpatrywanej sprawie nie mają zastosowania. Tak więc Podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - wynikający z faktur VAT dokumentujących leasing samochodu w pełnej wysokości, na zasadach ogólnych określonych w ustawie.

Natomiast zważywszy, iż dopuszczalna ładowność całkowita leasingowanego samochodu jest niższa, niż określona wzorem zawartym w cyt. art. 86 ust. 3 ustawy o VAT – Podatnik z uwagi na postanowienia zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy od 1 maja 2004 r. nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa do jego napędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj