Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E005-1-157/04
z 18 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E005-1-157/04
Data
2004.10.18



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
pobór podatku
przychód
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
w sprawie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wykonywanych usług weterynaryjnych dotyczących szczepień ochronnych.


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), zmieniam informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu z dnia 27 sierpnia 2004 r. Nr PD2/415/41/04 udzieloną Pani Magdalenie L. w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z treści przedstawionego w piśmie z dnia 26 lipca 2004 r. stanu faktycznego wynika, że decyzjami Powiatowego Lekarza Weterynarii w E. Pani Magdalena L., prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz pracownicy lecznicy lekarze weterynarii, której jest właścicielką, zostali wyznaczeni do wykonywania ochronnych szczepień i badań rozpoznawczych. Na tę okoliczność zostały zawarte z każdym z osobna umowy na okres od 5 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. Szczepionka przeciwko wściekliźnie została zakupiona przez lecznicę, ponieważ lekarz nie prowadzący działalności gospodarczej nie ma możliwości zakupienia przedmiotowego leku w hurtowni. Pozostałe koszty związane z wykonywaniem ochronnych szczepień np. zakupu strzykawek, środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych oraz koszty związane z wystawieniem zaświadczenia ponosi również lecznica. Przedmiotowe czynności dokonywane są w pomieszczeniach lecznicy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z pismem Nr PIW./chz./6230/szczep/2860/04 z dnia 14.07.2004 r. osoba wyznaczona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii za szczepienie psa przeciwko wściekliźnie pobiera opłatę w wysokości 15,00 zł. Uzyskaną opłatę osoba wyznaczona zobowiązana jest przekazać na konto Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w E. Natomiast rozliczenie za świadczenie przez lecznicę przedmiotowych usług, opłacane ze środka specjalnego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, nastąpi w ten sposób, że lecznica wystawi rachunek/fakturę i dostarczy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu w terminie 7 dni od daty wykonania usługi. Kwota wynikająca z wystawionej faktury wpływa na konto lecznicy.

W związku z powyższym Podatniczka zwraca się z zapytaniem w sprawie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu wykonywanych wyżej wymienionych usług.

Zdaniem Pani Magdaleny L. należy każdorazowo księgować pobraną od właściciela zwierzęcia kwotę za szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący centralnym organem administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzki lekarz weterynarii i powiatowy lekarz weterynarii, którzy kierują odpowiednio wojewódzkim i powiatowym inspektoratem weterynarii. Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287),obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r., (wcześniej przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej – Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752 z późn. zm.) przewidują, że powiatowy lekarz weterynarii może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania niektórych czynności pomocniczych, nie będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do wykonania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.

Z powyższego wynika, jak również z załączonych do zapytania decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w E. oraz umów, iż Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznacza w drodze decyzji konkretną osobę, z którą zawiera następnie umowę.

W niniejszej sprawie wyznaczone zostały cztery konkretne osoby – Pani Magdalena L. i trzej lekarze weterynarii zatrudnieni w lecznicy i z nimi zawarte zostały umowy, na mocy których Powiatowy Lekarz Weterynarii w E. zlecił wykonanie określonych w tej umowie czynności. Zatem stroną tych umów nie jest Lecznica Dla Zwierząt, lecz osoby fizyczne.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyraźnie rozróżnia źródła i tak wśród źródeł przychodów wymienia m.in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, zawiera art. 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 13 pkt 6 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się m.in. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.

W świetle powyższego przychody osób wyznaczonych, z tytułu świadczenia czynności urzędowych, na podstawie decyzji administracyjnej i umowy zawartej z powiatowym lekarzem weterynarii, należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest spoczywający na powiatowych lekarzach weterynarii, dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot na podstawie rachunku wystawionego przez osobę wyznaczoną do wykonywania określonych umową czynności, obowiązek płatnika pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zakwalifikowanie przedmiotowych przychodów do źródła określonego w art. 13 pkt 6 ustawy wyklucza również stosowanie art. 41 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wpłaconych należności, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem przepis ten dotyczy wyłącznie przychodów określonych w art. 13 pkt 2 i 8, a nie przychodów z art. 13 pkt 6.

Biorąc zatem pod uwagę przepisy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 13 pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionych wyżej przepisów wynika zatem, że lekarze weterynarii, w zakresie w jakim uzyskują przychody w wyżej wymienionych okolicznościach, nie są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, co oznacza, iż uzyskanych z tego tytułu przychodów nie można zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, tym bardziej do przychodów Lecznicy Dla Zwierząt.

Przedmiotowe dochody podatnicy są zobowiązani wykazać, łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, w składanym do dnia 30 kwietnia następnego roku zeznaniu rocznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj