Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świebodzinie
PP/44/KO/689/2004
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/44/KO/689/2004
Data
2004.08.24



Autor
Urząd Skarbowy w Świebodzinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przepisy przejściowe
roboty budowlane
stawki podatku
utrzymanie dróg


Pytanie podatnika
Czy roboty utrzymaniowe dróg gminnych wykonane na przełomie kwietnia i maja 2004 r. należy opodatkować podatkiem od towarów i usług stawką w wys. 7% czy 22%?


W odpowiedzi na pismo z dnia 03.08.2004 r., (otrzymano 04.08.2004 r.), uzupełnione pismami otrzymanymi w dniach 13 i 20.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a mianowicie kwestii opodatkowania odpowiednią stawką podatkiem od towarów i usług świadczonych usług budowlanych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie - działając na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 ze zm.) stwierdza, co następuje:

Z treści pisma wynika, iż Podatnik w marcu 2004 r. podpisał umowę ze swoim kontrahentem na wykonanie robót budowlano-montażowych drogi publicznej (gminnej). Terminem zakończenia prac jest koniec bieżącego roku. Wątpliwości pojawiły się w kwestii opodatkowania prawidłową stawką świadczonych przez Podatnika usług, gdyż nabywca usługi stoi na stanowisku, że skoro umowa na wykonywane w chwili obecnej usługi zawarta została jeszcze w okresie, w którym obowiązywała inna stawka (7% - obowiązująca do końca kwietnia br.), prawidłowym jest opodatkowanie przedmiotowych usług taką stawką, jaka obowiązywała w chwili podpisania umowy. Zdaniem Strony odpowiednią stawką dla wykonywanych robót po 1 maja 2004 r. jest stawka 22%, gdyż taka właśnie jej wysokość obowiązuje od dnia, w której nowa ustawa o podatku VAT weszła w życie.

W myśl obowiązującego od 1 maja art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) stawką podatku m.in. dla wykonywanych na drogach gminnych robót budowlano – montażowych jest stawka podstawowa 22%. Dla wszystkich podatników wykonujących określone czynności wchodzące w zakres funkcjonowania określonych przepisów prawa podatkowego istotne jest określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Według art. 19 ww. ustawy w ust. 13 pkt 2 lit. d) określono moment powstania obowiązku podatkowego za wykonane usługi budowlane i budowlano-montażowe na dzień otrzymania zapłaty całości lub części, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Jednak to, jaką mamy zastosować wysokość stawki podatku zdecyduje dzień wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, a nie moment powstania obowiązku podatkowego, który jest terminem niezbędnym do określenia momentu zapłacenia podatku przez podatnika wykonującego czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedmiotowej sytuacji czynności wykonane w okresie gdy obowiązywała “stara” stawka (7%), a dla których obowiązek podatkowy powstał już w okresie obowiązywania “nowej” stawki (22%), dla opodatkowania przyjąć należy stawkę 7%.

Analizując stan faktyczny przedmiotowej sprawy w oparciu o przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zarówno stanowisko usługodawcy jak i usługobiorcy nie jest w całości prawidłowe. Błędem jest traktowanie momentu zawarcia umowy za najistotniejszy czynnik powodujący zastosowanie preferencyjnej stawki podatku, gdyż dla zdarzeń powodujących powstanie obowiązków podatkowych nie ma on znaczenia. Nie jest też prawidłowe część stanowiska pytającego, w której uważa, że czynności wykonane w kwietniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w maju (moment wystawienia faktury), stawką właściwą jest ta na poziomie 22%. Warunkiem dla zastosowania odpowiedniej stawki podatku jest to, w jakim okresie została wykonana dana czynność, a nie w jakim okresie ta czynność spowodowała określone skutki podatkowe (moment powstania obowiązku podatkowego).

Reasumując, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedmiotowej sprawy i porównaniu jej z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie uznaje przedstawione stanowisko Strony za prawidłowe, w tej części zapytania, w której Podatnik stoi na stanowisku, iż wykonanie czynności w okresie obowiązywania “nowej” stawki, powodują konieczność zastosowania jej na poziomie podstawowym. Natomiast nie jest prawidłowe stosowanie stawki 22% dla opodatkowania czynności, które miały de facto miejsce jeszcze w okresie obowiązywania stawki preferencyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj