Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-225-1/04
z 18 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-225-1/04
Data
2004.10.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
fakturowanie
przewóz osób
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
transport wewnątrzwspólnotowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy dokonać rejestracji w krajach Wspólnoty w przypadku świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego transportu osób i w jaki sposób fakturować ww. usługi wykonywane poza granicami kraju?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

W dniu 17 sierpnia 2004 r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika z dnia 3 sierpnia 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. dotyczących wykonywania wewnątrzwspólnotowych usług transportu osób.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie transportu osób w kraju oraz poza granicami kraju. Usługi te polegają na przewozie osób z Polski do krajów Wspólnoty.

Wątpliwości Podatnika dotyczą obowiązku dokonania rejestracji jako podatnik podatku od wartości dodanej w krajach Wspólnoty. W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem:
- w jaki sposób i gdzie należy dokonać rejestracji;
- czy w przypadku, gdy usługa transportu osób odbywa się przez kilka krajów, ma on obowiązek dokonania rejestracji w krajach, przez które przejeżdża;
- czy istnieje możliwość w przypadku transportu osób do krajów należących do Wspólnoty mającego charakter okazjonalny opodatkowania się w sposób ryczałtowy?

Wątpliwości Podatnika dotyczą również sposobu fakturowania usług wykonywanych poza granicami kraju.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), wewnątrzwspólnotowe usługi transportu osób nie zostały uregulowane w sposób odrębny, w związku z czym należy w stosunku do nich stosować ogólną zasadę określoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. W myśl tego zapisu miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Podatnik dokonujący przewozu osób pomiędzy krajami UE, musi opodatkowywać tę usługę w każdym z krajów Unii, przez który przejeżdża. Wysokość podatku VAT powinna być wyliczona w oparciu o ilość przejechanych kilometrów w danym kraju oraz obowiązującą tam stawkę podatku. Bez znaczenia jest natomiast czas wykonywania usługi. W Polsce opodatkowany będzie tylko przejazd na terenie Polski – zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 144 zał. Nr 3 ustawy o VAT - stawkami obowiązującymi w Polsce, tj. 7%.

Tym samym wystawiona przez przewoźnika faktura (jeżeli taką jest obowiązany wystawić) dokumentuje wykonanie usługi w podziale na odcinek krajowy ze stawką 7% oraz odcinek zagraniczny jako niepodlegający opodatkowaniu.

W przypadku usług, do których stosuje się stawki obniżone, wystawcy faktur obowiązani są podać właściwy symbol z klasyfikacji wyrobów i usług lub gdy nie jest on wymagany, przepis ustawy albo aktu wykonawczego wskazujący na zastosowanie obniżonej stawki podatku.

Zasady fakturowania usług transportowych określa § 18 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z tym zapisem fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku. Przy czym wcześniejsze wystawienie faktury nie zmienia momentu powstania obowiązku podatkowego, który jest niezależny od momentu wystawienia faktury.

Podatnik dokonując regularnego czy okazjonalnego przewozu osób pomiędzy różnymi krajami Unii Europejskiej płaci podatek VAT według zasad obowiązujących w każdym z krajów, przez który odbywa się transport proporcjonalnie do pokonanego odcinka trasy przejazdu.

Należy w tym miejscu wskazać, iż większość krajów członkowskich w sposób szczególny uregulowała kwestię obliczania i poboru podatku z tytułu świadczenia usług polegających na przewozie osób przez podmioty mające siedzibę poza terytorium państwa, w którym jest wykonywana usługa. Zatem biorąc pod uwagę fakt, iż świadczenie przez podatnika usługi transportu drogowego osób, na terytorium państw członkowskich nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, podatnik obowiązany jest rozliczyć podatek w każdym z krajów Unii odrębnie z uwzględnieniem pokonanych odległości oraz zasad tam obowiązujących.

Uwzględniając zatem zasadę opodatkowania usług transportowych – wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy – w sytuacji, gdy Podatnik dokonuje regularnych czy okazjonalnych przewozów osób na terenie kraju i na terenie państw Wspólnoty (Niemcy, Holandia), obowiązany jest opodatkować każdą część usługi transportowej w państwie, przez terytorium którego przebiega przewóz.

Kwestia zasad rejestracji dla potrzeb usług transportu wewnątrzwspólnotowego i zasad opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych państwach Wspólnoty powinna być indywidualnie sprawdzana przez podatnika w odniesieniu do każdego z tych państw. Informuje się, iż zasady opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych państwach członkowskich są zawarte w dokumencie Komisji Europejskiej w jedenastu wersjach językowych na stronie internetowej:
www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/publications/inf_doc.htm
(pismo Ministerstwo Finansów Departament Podatków Pośrednich znak PP5-0331-03/214/2004/MZ/PP-1195 z dnia 7 maja 2004 r.).

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj