Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIIPO/436-7/04
z 25 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIIPO/436-7/04
Data
2004.08.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy


Słowa kluczowe
masa spadkowa
spadkobiercy
wydanie zaświadczenia


Pytanie podatnika
Jakie są obowiązki banku w świetle art. 19 ust. 3 ustawy o podatkach od spadków i darowizn?


Zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm.), osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące dłużnikiem spadkodawcy są obowiązane przy zapłacie długu potrącić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego podatek od nabycia spadku, należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej przez naczelnika tego urzędu skarbowego.

Nie zawsze jednak na dłużnikach – osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będzie spoczywał obowiązek potrącenia podatku i jego przekazania do właściwego urzędu skarbowego. Zapłata długu bez takiego potrącenia może nastąpić tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku, lub że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania uległo przedawnieniu - art. 19 ust. 3 ustawy.

Status prawny banku pozwala na stosowanie w stosunku do niego regulacji zawartej w cytowanym przepisie. Bank jest zatem dłużnikiem spadkodawcy w rozumieniu art. 19 ust. 3 ww. ustawy tylko do wysokości środków zgromadzonych na rachunku bankowym w dacie śmierci jego posiadacza.

Organ podatkowy wydając zgodę na zapłatę długu bez potrącenia podatku lub stwierdzając, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku jak również, że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania uległo przedawnieniu, wydaje stosowną zgodę po analizie całości materiału dowodowego, w szczególności w oparciu o złożone zeznanie o nabyciu majątku, na podstawie którego wydawana jest decyzja ustalająca wymiar podatku od spadków i darowizn.

A zatem wydana przez organ podatkowy w formie zaświadczenia zgoda na zapłatę długu bez potrącenia podatku nastąpiła po dokonaniu przez organ podatkowy ustalenia faktu istnienia obowiązku podatkowego i podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn po uwzględnieniu kwot wolnych od podatku.

W świetle powyższych ustaleń tut. organ podatkowy podziela pogląd zaprezentowany przez wnioskodawcę, że obowiązki wynikające z art. 19 ust. 3 ustawy dotyczą wyłącznie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku zmarłego wg stanu na dzień śmierci. Zgodnie z art. 725 k.c. jednym z podstawowych obowiązków banku wynikających z umowy rachunku bankowego, jest przechowywanie środków pieniężnych posiadacza rachunku. Bank jest więc dłużnikiem spadkodawcy – swego kontrahenta z umowy rachunku bankowego, ale tylko do wysokości kwot, które na rachunku figurują w dacie śmierci jego posiadacza.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj