Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/589-2/2004
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/589-2/2004
Data
2004.09.23



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
majątek wspólny małżonków
najem
nieruchomości


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika: Dot. Zaliczenia w koszty uzyskania przychodów, kosztów podatku od nieruchomości oraz wieczystego użytkowania gruntu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Działalność gospodarczą w formie drukarni prowadzę od 1993 r. Założyłem podatkową księgę przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy opłacam wg skali podatkowej. W styczniu tego roku wraz z żoną zakupiłem nieruchomość. Na podstawie aktu notarialnego jest to współwłasność moja i żony. Ponieważ na terenie tej nieruchomości znajdują się lokale przeznaczone pod wynajem, z których osiągam przychody w działalności, a w przyszłości zamierzam też przenieść tu swoją firmę poligraficzną, postanowiłem wprowadzić nieruchomość do ewidencji środków trwałych. Jako wartość początkową przyjąłem całkowitą wartość wynikającą z aktu notarialnego. Z eksploatacją nieruchomości związane są różne koszty m.in. podatek od nieruchomości oraz wieczyste użytkowanie gruntu. W nakazach płatniczych figurują jako właściciele małżonkowie, nie mający rozdzielności majątkowej. Czy w świetle obowiązujących przepisów w swojej działalności mogę do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć całość kwoty podatku od nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu. Obydwa koszty opłacane są w całości z przychodów uzyskanych z najmu znajdujących się na terenie nieruchomości lokali. Pragnę nadmienić, iż moja żona nie prowadzi działalności gospodarczej i nie uzyskuje przychodów z w/w nieruchomości. Ponieważ nie do końca ufam swojej interpretacji przepisów podatkowych, a zależy mi na rzetelnym prowadzeniu ksiąg podatkowych, zwracam się z prośbą o określenie stanowiska Urzędu w przedstawionej przeze mnie sytuacji. Oświadczam, że w tej sprawie nie toczy się żadne postępowanie wyjaśniające. Uzupełnienie wniosku: Pragnę dodać, że w akcie notarialnym jest adnotacja, iż wspomniana działka wraz z budynkami została nabyta z przeznaczeniem na prowadzoną przeze mnie działalność gospodarczą pod nazwą ... . Przychody z wynajmu stanowią w całości przychód w mojej działalności gospodarczej. W związku z tym uważam, iż zachodzą przesłanki do tego, aby związane ściśle z przychodem koszty eksploatacji nieruchomości w postaci podatku od nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu można było zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodu z działalności. Za wynajem wystawiane są faktury. Opłata za wieczyste użytkowanie gruntu ponoszona jednorazowo w roku.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 03.08.2004 r., uzupełnione w dniu 19.08.2004 r. i 13.09.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, informuję że w świetle przedstawionego stanu faktycznego podzielam Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Z treści złożonego przez Pana zapytania wynika, że zakupiona przez Pana wspólnie z żoną w 2004 r. nieruchomość została nabyta z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. W chwili obecnej osiąga Pan przychody z wynajmu lokali znajdujących się na terenie w/w nieruchomości co, zgodnie z Pana oświadczeniem, stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej.

W świetle art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c tej ustawy, stanowiące współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...). W myśl art. 22g ust. 11 w/w ustawy w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy. Powyższe koszty, w myśl art. 22 ust. 4 w/w ustawy są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie. Z treści w/w zapytania wynika, że nakłady na wieczyste użytkowanie gruntu są przez Pana ponoszone w sposób powtarzalny, ze środków pieniężnych pochodzących w całości z opłat czynszowych; jest to zatem wymieniona w wyżej przytoczonym przepisie „opłata za użytkowanie wieczyste gruntu” i jako taka stanowi koszt uzyskania przychodu.

Do kosztów związanych z uzyskaniem przychodu ustawodawca zalicza m. in. wydatki na zapłatę podatków, poza wymienionymi w art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatkiem dochodowym oraz podatkiem od spadków i darowizn. Ponieważ w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu nie wymieniono podatku od nieruchomości należy tym samym uznać, że stanowi on potrącalny koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj