Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-56/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-56/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
usługi stołówkowe


Pytanie podatnika
Szkoła świadczy usługi stołówkowe sklasyfikowane w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWiU 55.5. Szkoła świadczy usługi edukacyjne, a z prowadzonej dodatkowo stołówki szkolnej osiąga niewielkie obroty (poniżej 20.000zł rocznie). Pytanie szkoły odnosi się do obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w związku z wykonywanymi usługami stołówkowymi.


W związku z pismem z dnia 13.09.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 16.09.2004r.) oraz pismem uzupełniającym z dnia 27.09.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 30.09.2004r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e , co następuje:

W swoim piśmie Szkoła podnosi, iż świadczy usługi stołówkowe sklasyfikowane w grupowaniu statystycznym pod symbolem PKWiU 55.5. Z usług tych korzysta niewielka liczba uczniów (około 30-40 osób dziennie).
Szkoła świadczy usługi edukacyjne, a z prowadzonej dodatkowo stołówki szkolnej osiąga niewielkie obroty (za rok 2003 – 15.604,00 zł).Pytanie Szkoły odnosi się do obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w związku z wykonywanymi usługami stołówkowymi.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 z późn.zmianami) w okresie od dnia 01 maja 2004r do dnia 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków do odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5) z wyłączeniem:- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
- sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Jeżeli więc usługi stołówkowe świadczone przez Szkołę na rzecz uczniów tej szkoły sklasyfikowane zostały w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, pod symbolem PKWiU – 55.5, to zgodnie z cytowanym wyżej przepisem rozporządzenia Ministra Finansów podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7%.

Jednocześnie, zgodnie z art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości nie wlicza się kwoty podatku.Zgodnie z art.113 ust.2 w/w ustawy do wartości sprzedaży nie wlicza się również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.Oznacza to, że do ustalenia tego obrotu uwzględnia się jedynie wartość transakcji podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z pisma, Szkoła w zakresie usług stołówkowych w 2003r. osiągnęła obrót nie przekraczający kwoty 10tys.euro, w związku z czym zgodnie z cyt. wyżej art.113 ustawy o VAT podlega zwolnieniu podmiotowemu.Zwolnienie to, zgodnie z art.113, ust.5 w/w ustawy o VAT traci moc w momencie przekroczenia kwoty, o której mowa powyżej. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj