Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/82/04
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/82/04
Data
2004.09.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
karawan
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych i transportowych (przewóz zwłok) i sprzedaż akcesoria pogrzebowych, opłacając podatek dochodowy na zasadach ogólnych i podatek od towarów i usług. Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, do przewozu zwłok i organizacji pogrzebów zakupiłam 26.04.2004r. samochód osobowo-specjalistyczny Mercedes-Benz 124T, r.prod.1993 w Niemczech. Samochód odprawiono na granicy w dniu 29.04.2004r., a dokument SAD wystawiono przez UC w dniu 06.05.2004r. Naliczono akcyzę i podatek VAT. Ładowność dopuszczalna samochodu wynosi 520 kg, a zarejestrowano jako samochód specjalny pogrzebowy, nie posiada jednak homologacji. Mam problem rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu odprawy celnej SAD. Moim zdaniem należy zastosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 30.04.2004r. Zgodnie z art.25 ust.1 pkt 2 starej ustawy, obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Oznacza to, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego samochodu tylko wówczas, gdy zakup dotyczy samochodu innego niż osobowy o dopuszczalnej ładowności powyżej 500kg. Ponadto należy spełnić warunek wynikający z par.10 ust.3 rozporządzenia Min.Fin. z 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz.268 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie można obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz zwrotu różnicy podatku związanego z nabyciem samochodów innych niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów. Jednak w piśmie z dn.8.02.2001r. PP2-813-96/1/GM Min.Fin. wyjaśniło, iż przepis ten nie dotyczy samochodów bezspornie będącymi ciężarowymi lub specjalistycznymi.Towar (samochód) zakupiono w kwietniu, a dokument SAD wystawiono w maju. Ładowność i rodzaj pojazdu (specjalistyczny) przesądzają o słuszności prawa do odliczenia całego podatku VAT wynikającego z dokumentu SAD. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego mam prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego środka trwałego pod rządami starej ustawy, czy też należy stosować przepisy nowej ustawy, obowiązującej od 1.05.2004r.


Zgodnie z przytoczonym w zapytaniu stanie faktycznym podatnik sprowadził do kraju samochód osobowy – specjalny zakupiony 26 kwietnia 2004r. w Niemczech. Przedmiotowy pojazd został odprawiony na granicy 29 kwietnia 2004r., zaś dokument SAD wystawiono w Urzędzie Celnym dnia 6 maja 2004r.

Podatnik zarejestrował samochód jako specjalny – pogrzebowy, jednak nie posiada on homologacji.

Tak określony stan faktyczny należy oceniać według dokonania czynności. Dokonanie czynności nastąpiło w kwietniu 2004r., stąd dla opisanego przypadku należy zastosować przepisy ustawy o której mowa w art. 175 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Jeśli tak, to zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dn. 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (D. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500kg. (...). Tym samym podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego samochodu którego dopuszczalna ładowność przekracza 500kg. Natomiast zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (D. U. nr 27, poz. 268 ze zm.), nie można obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz zwrotu różnicy podatku związanego z nabyciem samochodów innych niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów. Przepis ten jednak nie dotyczy samochodów bezspornie będących samochodami ciężarowymi lub specjalistycznymi, tak Minister Finansów w piśmie z dnia 8 lutego 2001r., nr PP2-813-96/1/GM.

Wobec powyższego należy uznać, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu przedmiotowego samochodu zgodnie z ustawą z dn. 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (D. U. nr 11, poz. 50 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj