Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotoryi
PD/413-2/04
z 11 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/413-2/04
Data
2004.03.11



Autor
Urząd Skarbowy w Złotoryi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione w 2003 r. na kurs przygotowawczy przewoźników oraz egzamin kompetencji zawodowych przewoźników drogowych dla krajowego przewozu rzeczy można odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym PIT - 28 ?


Z treści złożonego zapytania wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i opłaca z tego tytułu podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Według Pana wyjaśnień uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych wiąże się z rozszerzeniem prowadzonej działalności o usługi transportowe. Ponadto stwierdza Pan, że dotychczas nie prowadził tych usług i nie osiągnął z tego tytułu przychodu. Powołując się na powyższe okoliczności uważa Pan, iż w zeznaniu rocznym PIT - 28 może zastosować ulgę podatkową w związku z poniesieniem wydatków na kurs przygotowawczy dla przewoźników i egzamin kompetencji zawodowych, którą wykaże w załączniku PIT - O w wierszu „Odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika”. Ustosunkowując się do zajętego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje.
Z informacji zawartej w zapytaniu wynika, że w roku 2003 uzyskiwał Pan przychody podlegające przepisom ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 ze zm.).
Przepisy art. 14 ust. 1 i 2 tej samej ustawy stanowią, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wymienionych w art. 6 ust. 1 pomniejszony o kwotę składki, o której mowa w art. 13, ulega obniżeniu o wydatki wymienione w art. 27a ust. 1, z wyjątkiem pkt 2 lit. d) ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. W przypadku dokonywania odliczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 27a ust. 2 ust. 3 pkt 1 lit. a) – c) i pkt 2 ust. 4 – 6 ust. 7 pkt 1 i 2 ust. 8 – 12 i 14 – 17 ustawy o podatku dochodowym oraz art. 3 ust. 1 i art. 4 – 8 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).

W myśl przepisu art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe. Stosownie do treści art. 27a ust. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zgodnie zaś z art. 27a ust. 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), podlegające odliczeniu, uważa się wydatki z tytułu:
1) dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
2) poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
3) nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.
Aktem prawnym regulującym ww. zagadnienia jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 tego rozporządzenia, podstawowymi formami dokształcania i doskonalenia pozaszkolnego są studia podyplomowe, kursy i seminaria. Ponadto przepisy dopuszczają możliwość organizowania również innych niż ww. pozaszkolnych form dokształcania, jak np. staże zawodowe, staże specjalistyczne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz przedłożonych dowodów wynika, że kurs zorganizowany był przez jednostkę upoważnioną do tego na mocy § 12 ust. 1 powołanego rozporządzenia. Posiada Pan również dowód potwierdzający poniesienie ww. wydatku w postaci faktur VAT o łącznej wartości 550,00 zł.

Zatem jeżeli kursy, których był Pan uczestnikiem zostały zorganizowane w oparciu o przepisy powołanego rozporządzenia a ich ukończenie zostało potwierdzone odpowiednio dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem wydanym według wzorów określonych w załącznikach Nr 1 - 6 rozporządzenia lub innymi dokumentami określonymi w odrębnych przepisach, przysługuje Panu prawo do zmniejszenia podatku z tytułu poniesienia wydatków w związku z udziałem w ww. kursach, jako dotyczących odpłatnego dokształcania i doskonalenia zawodowego, oczywiście do wysokości ustalonego w art. 27a ust. 3 pkt b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych limitu w wysokości 433,20 zł. Z ulgi tej nie można jednak skorzystać w związku z poniesieniem wydatku na opłacenie egzaminu kompetencji zawodowych, bowiem wydatek ten nie został wymieniony w cytowanym art. 27a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli kursy, których podatnicy są uczestnikami zostały zorganizowane w oparciu o przepisy powołanego rozporządzenia a ich ukończenie zostało potwierdzone odpowiednio dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem oraz innym dokumentem określonym w załącznikach do tego rozporządzenia - to podatnikom przysługuje prawo do zmniejszenia podatku z tytułu kosztów poniesionych za udział w tych kursach, w ramach ustalonego na 2003 rok limitu bez odliczenia ulgi za poniesiony wydatek na egzamin kompetencji, bowiem wydatek ten nie został wymieniony w cytowanym art. 27a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowując Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w obowiązującym stanie prawnym przedstawione w zapytaniu stanowisko jest słuszne w części dotyczącej odliczenia ulgi na dokształcanie i doskonalenie zawodowe z tytułu poniesienia wydatków na opłacenie kursów przygotowawczych dla przewoźników, jeżeli kursy, których Pan był uczestnikiem zostały zorganizowane w oparciu o przepisy powołanego wcześniej rozporządzenia. Natomiast wydatki poniesione na egzamin kompetencji zawodowych nie mogą być odliczone w zeznaniu podatkowym PIT - 28 w ramach ww. ulgi, albowiem w świetle obowiązujących przepisów prawa nie są uznawane za wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj