Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-443/70/04
z 21 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-443/70/04
Data
2004.10.21



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dokumenty
dowód
majątek ruchomy
miejsce świadczenia usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
1/ Jakie dokumenty będą wystarczającym dowodem na związek odliczonego podatku z usługami na rzeczowym majątku ruchomym wykonanymi na rzecz kontrahenta niemieckiego?
2/ Jaki dokument będzie wystarczającym dowodem na "wywóz tych usług" poza terytorium kraju?


Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż jest on podatnikiem VAT UE i świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahenta niemieckiego. Usługi te polegają na przebudowie samochodów ciężarowych ze zwykłych na specjalistyczne np.: do przewozu koni.
Miejscem świadczenia usług jest zgodnie z art. 28 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ), terytorium państwa członkowskiego tj. Niemcy /kontrahent podał swój numer identyfikacyjny pod jakim jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terenie swojego kraju/.Podatnik uważa, iż ma zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a nawet do zwrotu jeżeli spełni następujące warunki:
-kwoty podatku naliczonego mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane w kraju,
-podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami,
-po wykonaniu towary będące przedmiotem usługi na rzeczowym majątku ruchomym zostaną niezwłocznie lecz nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usługi wywiezione poza terytorium kraju.

Podatnik nie ma wątpliwości w związku ze spełnieniem pierwszego z warunków, gdyż usługi tego typu są opodatkowane w Polsce stawką podstawową i gdyby były wykonywane w kraju, podatnik miałby prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Natomiast podatnik ma wątpliwości jakie dokumenty będą wystarczającym dowodem na związek odliczonego podatku z usługami na rzeczowym majątku ruchomym oraz jaki dokument będzie wystarczającym dowodem na wywóz tych usług poza terytorium kraju?
Zdaniem podatnika każdy dokument mogący udowodnić fakt wykonania usługi, a następnie jej fizyczny „wyjazd” poza granice naszego kraju będzie dokumentem, o którym mowa w ustawie. Stąd pomocnym może być art. 42 ust. 3 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług mówiący o dowodach przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Ad.1/Dokumentami stanowiącymi dowody na związek odliczonego podatku z usługami na rzeczowym majątku ruchomym są:
1/ faktury VAT wystawione zgodnie z przepisami § 30 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 97, poz. 971/,które stanowią, że:
- przepisy § 12 i § 14-26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze,
- faktury, o których mowa w ust. 1 powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem,
- w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

2/ faktury VAT otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,które stanowią podstawę obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie w jakim zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, który stanowi że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ad.2/Przepisy art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ), stanowią, że:
- w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d /m.in. na ruchomym majątku rzeczowym/ świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju,
- jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.
W związku z tym, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują w żaden sposób rodzaju dokumentów jakie są wymagane do potwierdzenia fizycznego wywozu poza granicę kraju ruchomego majątku rzeczowego, na którym wykonano usługę na terytorium kraju, stąd należy uznać za dowód wystarczający potwierdzenie wywozu towarów, o których mowa wyżej każdy dokument mogący udowodnić fakt wykonania usługi, a następnie jej fizyczny „wyjazd’ poza granicę kraju.W powyższym zakresie podatnik może posiłkować się przepisami art. 42 ust. 3 i 11 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ,które stanowią, że:
-dowodami, o których mowa w art 42 ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2) kopia faktury dostawy,
3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4) dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju - z zastrzeżeniem ust. 4 i 5;
-w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
W związku z powyższym dokumenty przedstawione przez podatnika:
1. kopia faktury
2. specyfikacja sztuk ładunku
3. dokument transportowy
4. zamówienie
5. dowód zapłaty
6. zestawienie materiałów zużytych do remontu
są dokumentami wystarczającymi do potwierdzenia fizycznego wywozu poza granicę kraju ruchomego majątku rzeczowego, na którym wykonano usługę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj