Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/94/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/94/04
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
remonty
stawki podatku


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ustalenia stawki podatku od towarów i usług na roboty remontowo budowlane w budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych zaklasyfikowanych w PKOB 1272.


W odpowiedzi na pismo z dnia 18.08.2004 r. znak : Ldz.19/08/04/33 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do :robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Jak wynika z treści art. 2 pkt 12 w/w ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych :
111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z objaśnieniami wstępnymi /pojęcia podstawowe/ zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn.zm.) budynki mieszkalne (PKOB 111, 112 i 113) są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Wskazany przez Stronę w w/w piśmie budynek przeznaczony do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych zaklasyfikowany w PKOB 1272 (w dziale budynków niemieszkalnych) nie mieści się w w definicji obiektu budownictwa mieszkaniowego zawartej w art.2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego roboty remontowo – budowlane związane z tym budynkiem nie mogą korzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania wynikających z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a i b ustawy – podlegają zatem opodatkowaniu według stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o PTU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj