Interpretacja Urzędu Skarbowego w Działdowie
DPB/4230-4/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPB/4230-4/04
Data
2004.10.22



Autor
Urząd Skarbowy w Działdowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dotacja
odsetki od udziału kapitałowego


Pytanie podatnika
W jaki sposób opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetki od kapitałów dotacji funduszu poręczeniowego i pożyczkowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Działdowie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zgłoszone przez S.A. zapytanie, znak: L. dz. 1076/2004 z dnia 24 sierpnia 2004 roku (do tutejszego urzędu wpłynęło 25 sierpnia 2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek od kapitałów dotacji funduszu poręczeniowego i pożyczkowego, uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności „otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe”. Przychody te powstają z chwilą ich otrzymania, a więc stanowią przychód dla celów podatkowych w dniu ich wpływu.Z opisanej sytuacji i załączonych dokumentów wynika, że w dniu 27 grudnia 2001 roku S.A. zawarła umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w W. o udzielenie dotacji na powiększenie kapitału funduszu poręczeniowego w kwocie 1.9000.000,00 zł (umowa Nr FPK-PL/DM/10/1136) i o udzielenie dotacji na powiększenie kapitału funduszu pożyczkowego w kwocie 1.000.000,00 zł (umowa Nr FP-PL/DM/10/1102).

Obydwie dotacje zostały przekazane na wydzielone rachunki bankowe w dniu 27 grudnia 2001 r.Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, środki pieniężne zgromadzone na powierzonych rachunkach bankowych S.A., powiększano o kwoty przysługujących odsetek.Odsetki bankowe otrzymywane od stanu środków na rachunkach bankowych – z wyjątkiem odsetek od środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, które zarachowuje się na zwiększenie tego funduszu – zalicza się w księgach rachunkowych, zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), jako oprocentowanie lokat i rachunków bankowych, do przychodów finansowych. Podobnie traktuje się te odsetki w świetle przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego zalicza się je do przychodów z tytułu otrzymanych wartości pieniężnych.

Przychody z tytułu odsetek określają:
art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy stanowiący, m.in., iż do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek, oraz art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, że do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów) W świetle powyższego, naliczone odsetki stają się przychodem lub kosztem podatkowym z chwilą ich faktycznego otrzymania lub zapłaty.Z przedłożonego udokumentowania stanu faktycznego wynika, że uznanie wydzielonych rachunków bankowych odsetkami od zdeponowanych dotacji następowało w okresach miesięcznych, a więc przychód podatkowy z tytułu odsetek powstawał co miesiąc.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 17 ust. 1 pkt 24 zwalnia od podatku odsetki, lokowane na bankowych rachunkach terminowych, od dochodów uzyskanych przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazywanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Odsetki od dotacji funduszu poręczeniowego i pożyczkowego, w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, nie są objęte tym zwolnieniem, a zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie tutejszy urząd skarbowy informuje, że dotacje są przychodem dla celów podatkowych z chwilą ich faktycznego otrzymania. Ze zwolnienia przedmiotowego, do końca 2002 roku, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy o podatku dochodowym, korzystały dotacje otrzymane jedynie z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych.

Od 1 stycznia 2003 roku, w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodano w art. 17 ust. 1 pkt 14b, na mocy którego zwolniono od podatku kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. Powyższe zwolnienie, na mocy przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), obowiązuje do dnia 31 grudnia 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj