Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
NP-B/005-200/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-B/005-200/04
Data
2004.10.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
rachunek bankowy
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
W deklaracji podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za czerwiec 2004r. Spółka wystąpiła o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy. Termin zwrotu przypada na miesiąc styczeń 2005r. Spółka rozważa zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej przed nadejściem terminu zwrotu podatku. Spółka pyta, czy wykreślenie z ewidencji podatników VAT, które nastąpi po złożeniu deklaracji VAT, lecz przed fizycznym otrzymaniem zwrotu pozbawi wspólników prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki tego podatku ?


Warunki otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym zostały uregulowane w art. 87 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ). Ust. 2 tego artykułu stanowi, iż zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju pod wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (...). Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Przepisy zawarte w art. 87 nie przesądzają o braku możliwości zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli podmiot gospodarczy w momencie złożenia rozliczenia w ustawowym terminie był podatnikiem, a następnie już po złożeniu zeznania zaprzestał prowadzenia działalności i został wykreślony z rejestru. Zatem, skoro Spółka nabyła prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie, gdy była podatnikiem podatku VAT, to fakt zakończenia działalności przed terminem zwrotu nie może jej tego prawa pozbawić. Ważnym jest bowiem stan faktyczny - w tym przypadku status podatnika VAT - w chwili składania deklaracji podatkowej, a nie w momencie, gdy przypada termin zwrotu, wynikający z wyżej przytoczonych przepisów. Skutki prawno-podatkowe, wynikające z zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, powstają z chwilą wykreślenia podatnika z rejestru, które następuje z datą faktycznego zaprzestania tych czynności

Z powyższego wynika, że podatnik, który w dacie złożenia prawidłowego rozliczenia podatkowego był zarejestrowanym podatnikiem, nie traci prawa do zwrotu wykazanej w rozliczeniu różnicy podatku naliczonego nad należnym, mimo iż po złożeniu deklaracji został wykreślony z rejestru, o którym mowa w art. 96 ustawy. Jednakże, jak już podkreślono wyżej zwrot, zwrot podatku może zostać dokonany wyłącznie na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju pod wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym

Ponadto, organ podatkowy zwraca uwagę na konieczność odprowadzenia podatku należnego od towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy ( inwentura końcowa ), w związku z dyspozycjami zawartymi w art. 14 cytowanej wyżej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj