Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/261/JŁ/155/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/261/JŁ/155/04
Data
2004.10.15



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
specjalna strefa ekonomiczna
załączniki
zezwolenie na prowadzenie działalności
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy spółka powinna składać co miesiąc załączniki SSE-M, SSE/A do deklaracji CIT-2 na podstawie artykułu 7 ust. 10 ustawy z dnia 2 października 2003r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840)skoro zgodnie z brzmieniem artykułu 6 ww. ustawy spółka nie wystąpiła z wnioskiem do ministra o zmianę zezwolenia?


Odpowiadając na pismo z dnia 20.08.2004r. w sprawie konieczności składania co miesiąc przez Spółkę załącznika SSE-M, SSE/A do deklaracji CIT-2, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e:

W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej od dnia 1 maja 2004r. znowelizowana została ustawa z dnia 20 października 1994r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), która ogranicza system zwolnień. Zgodnie z art. 6 ww. ustawy przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej wydane przed 1 stycznia 2001r., może wystąpić z wnioskiem do ministra właściwego do spraw gospodarki o jego zmianę polegającą na zastosowaniu do tego przedsiębiorcy zwolnień określonych w art. 5 ww. ustawy. Termin złożenia powyższego wniosku zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy upływa 31 grudnia 2007r. Wspomniany art. 5 ustawy reguluje zasady zwolnień przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE, w następujący sposób:

    1. przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenie przed dniem 1 stycznia 2001r. zachowują prawo do zwolnień podatkowych określonych w art. 12 ustawy, o której mowa, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000r. (ale prawo to jest ograniczone czasowo);
      • w okresie do dnia 31 grudnia 2011r. – jeżeli był on w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy małym przedsiębiorcą,
      • w okresie do dnia 31 grudnia 2010r. – jeżeli był on w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy średnim przedsiębiorcą,
    2. dochody uzyskane przez przedsiębiorcę innego niż przedsiębiorca, o którym mowa w art. 5 ust. 1, z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia wydanego przed 1 stycznia 2001r. są zwolnione z podatku dochodowgo w zakresie ustalonym w art. 12 ustawy, o której mowa w art. 1, z tym że maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej wynosi:
      • 30 % kosztów inwestycji poniesionych do dnia 31 grudnia 2006r. - dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze motoryzacyjnym,
      • 75 % kosztów inwestycji poniesionych do dnia 31 grudnia 2006r. - dla przedsiębiorców prowadzących działalność inną niż określona w lit. a na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2000r.
      • 50 % kosztów inwestycji poniesionych do dnia 31 grudnia 2006r. - dla przedsiębiorców prowadzących działalność inną niż określona w lit. a na podstawie zezwolenia wydanego po dniu 31 grudnia 1999r.

Natomiast przedsiębiorca, który działa na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2001r. i zmienionego stosownie do art. 6 ustawy, zobowiązany jest do przekazania środków specjalnych, stanowiących rożnicę między kwotą podatku należnego i zapłaconego przez podatnika w terminie złożenia deklaracji o wysokości osiagniętego dochodu, w formie załącznika do tej deklaracji, a kwotą podatku, która podlegałaby zapłacie przy uwzglednieniu zwolnień wynikających z art. 12 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2000r. Przy czym zgodnie z art. 6 ust. 5 termin złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, upływa z dniem 31 grudnia 2007r.

Postępując analogicznie, stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy informacja, o której mowa w ust. 3, wzór informacji określa rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23.03.2004r. w sprawie środków specjalnych utworzonych zgodnie z przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 84, poz. 777), składana jest przez przedsiębiorców, o których mowa w art. 5 ust. 1 albo 2, działających na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1 stycznia 2001r. i zmienionego stosownie do art. 6, którzy są zobowiązani wraz ze składaną informacją również do przekazania na rachunek, środków specjalnych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych osiąganych z działalności na terenie strefy na podstawie wyżej uzyskanego zezwolenia. Wobec powyższego, stanowisko Spółki tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj