Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-120/04
z 14 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-120/04
Data
2004.10.14



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
działalność kulturalna


Pytanie podatnika
Czy lokale mieszkalne , w których prowadzona jest dodatkowo działalność gospodarcza są opodatkowane podatkiem VAT ?


Mimo, że nie nastąpiła zmiana sposobu użytkowania mieszkania to przeznaczenie jego części na działalność gospodarczą powoduje, że nie można traktować takiego mieszkania wyłącznie jako lokalu mieszkalnego tylko jako lokalu o charakterze mieszkalno-użytkowym

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 poz. 535 / zwalnia się od podatku min. czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych. Istotą jednak tego przepisu jest zwolnienie w stosunku do lokali mieszkalnych i użytkowanych na cele mieszkalne. Natomiast lokale, które w części są używane zgodnie ze statusem lokalu na cele mieszkalne jak i również w części jako użytkowe pomimo, że zachowują status lokalu mieszkalnego, z punktu widzenia prawa spółdzielczego, poprzez ich różnorodne przeznaczenie użytkowe podlegają zróżnicowaniu pod względem zobowiązań podatkowych. I tak, w części używanej dla celów mieszkalnych ma zastosowanie zwolnienie o którym mowa w cytowanym wyżej art. 43 ust.1 pkt 11 w/w. ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w pozostałym zakresie, w części użytkowanej na cele działalności gospodarczej, zwolnienie w zakresie podatku od towarów i usług nie występuje . Stosowanie takiej wykładni przepisów ma swoje uzasadnienie w rozwiązaniach dotyczących podatku od nieruchomości, gdzie pomimo, że cały czas mamy do czynienia z lokalem mieszkalnym, w sensie prawnego przeznaczenia, część takiego lokalu przeznaczona na działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w/g stawek właściwych dla lokali użytkowych. Wskazują to przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych / Dz. U. z 2002 r. Nr 9 poz.84 ze zm. /, które rozróżniają w swoich stawkach podatku od nieruchomości budynki mieszkalne lub ich części o charakterze mieszkalnym i związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dla których Rada Gminy ustala zróżnicowaną stawkę w oparciu o przepisy art.5 ust.1 pkt 2 w/w. ustawy. Reasumując. Tylko czynności wykonywane w stosunku do lokali mieszkalnych korzystają z przywołanego wyżej zwolnienia. Natomiast nie korzysta z w/w. zwolnienia ta część budynku / także jedna izba w lokalu mieszkalnym /, która przeznaczona jest na działalność gospodarczą. Istotne jest faktyczne przeznaczenie części lokalu / budynku / a nie tylko i wyłącznie jego formalno prawny charakter.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj