Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US.I-2-443-52/04
z 18 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-2-443-52/04
Data
2004.10.18



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
przepisy przejściowe
termin odliczenia podatku od towarów i usług
zwiększenie podatku naliczonego


Pytanie podatnika
Czy zostało utracone bezpowrotnie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie usług takich jak dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków tzw. media, otrzymanych przez Spółkę kilka miesięcy po upływie terminu płatności określonych w tych fakturach ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na otrzymane w dniu 16 września 2004 r. L.Dz.3895/2004 pismo z dnia 16 września 2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wyjaśnia.

W powyższym piśmie podatnik zwrócił się z zapytaniem:
Czy zostało utracone bezpowrotnie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie takich usług jak dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków tzw. media, otrzymanych przez Spółkę kilka miesięcy po upływie terminu płatności określonych w tych fakturach?

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10 pkt 11 ww. ustawy).

Jeżeli podatnik (ust. 13) nie dokonał obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Opisane w zapytaniu faktury VAT, które wpłynęły do Spółki w miesiącu sierpniu 2004 r. dotyczą nabycia usług (woda i ścieki) za miesiąc maj, czerwiec i lipiec 2003 r.

Podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego wyłącznie poprzez złożenie korekty, jak stanowi zapis art. 86 ust. 13 ww. ustawy, przy czym tut. Organ podatkowy nadmienia, że ciężar dowodowy otrzymania faktur w miesiącu sierpniu 2004 r. spoczywa na Spółce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj