Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
PBB2-415/467/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBB2-415/467/04
Data
2004.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja przebiegu pojazdu
nieodpłatne używanie
samochód ciężarowy
świadczenie nieodpłatne



Ad. 1.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnicy spółki jawnej nabyli na własność jako osoby fizyczne samochody ciężarowe. Przedmiotowe samochody zamierzają użyczyć nieodpłatnie spółce, której są wspólnikami.

W związku z powyższym zapytanie dotyczy kwestii przychodu spółki z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.

Na wstępie przytoczyć należy treść art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy spółki. Zatem, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenia na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie „dla siebie samego” w takim zakresie, w jakim „przychody i koszty spółki osobowej” stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są nieodpłatne, to u takiego wspólnika nie wystąpi przychód ani koszt. Jednocześnie, w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskania ani przez spółkę osobową, ani przez jego wspólnika przychodu „z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik – w sensie podatkowym – „świadczył samemu sobie”.

Nie wyklucza to jednak faktu, że takie świadczenie może stanowić przychód pozostałych wspólników spółki.

Z brzmienia art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy wynika, że przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 – 2b ustawy, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Z uwagi na powyższe, przychód z tytułu udostępnienia danego samochodu ciężarowego spółce jawnej nie powstanie jedynie u jego właściciela, natomiast powstanie u pozostałych wspólników o ile nie zaliczają się oni do jednej z ww. grup podatkowych.

W celu ustalenia wielkości przychodu wspólnika nie będącego właścicielem pojazdu, wartość nieodpłatnego świadczenia obliczoną zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 – 2b ww. ustawy należy podzielić w stosunku odpowiadającym wielkościom udziałów, a następnie część przypadającą na wspólnika doliczyć do przychodu uzyskanego przez niego z tytułu prowadzenia działalności.

Ad. 2 i 4

W odniesieniu do kosztów używania użyczonych samochodów należy zaznaczyć, iż w sytuacji, gdy w działalności gospodarczej używane są użyczone samochody ciężarowe które nie zostały uznane za środki trwałe, za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatki poniesione w związku z ich eksploatacją (w tym przypadku nie obciąża się kosztów amortyzacją bowiem nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od samochodu, który nie został uznany za środek trwały), o ile spełnione są przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy, tj. wydatki poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów, oraz jeśli nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku, jako nie stanowiące kosztów.

Nie ma przy tym obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencję taką należy bowiem prowadzić w przypadku używania nie stanowiących środków trwałych samochodów osobowych lub innych niż osobowe, ale o dopuszczalnej ładowności nie przekraczającej 500 kg. Wówczas dane wynikające z ewidencji określają kwotę limitu, do wysokości którego można zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na eksploatacje danego pojazdu. Skoro w przedmiotowym przypadku do celów działalności prowadzonej w ramach spółki używane mają być samochody ciężarowe, powyższe ograniczenia nie mają zastosowania.

W kontekście przedstawionych powyżej ustaleń, zawarte w ww. piśmie stanowisko, iż koszty używania przedmiotowych samochodów ciężarowych będą stanowiły dla spółki jawnej koszty uzyskania przychodów oraz stanowisko, iż nie istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów jest słuszne.

Ad. 3

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie innych rzeczy (w tym samochodów) jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W związku z tym, iż sprzedaż ma nastąpić po upływie pół roku – przychód z odpłatnego zbycia samochodów nie wystąpi, nie wystąpi również obowiązek ustalania dochodu z tytułu sprzedaży rzeczy na podstawie art. 24 ust. 6, który należałoby opodatkować. Fakt, iż przedmiotowe samochody będzie używać spółka jawna na podstawie umowy użyczenia nie ma wpływu na przedstawioną sytuację.

Potwierdzamy zatem stanowisko, iż w przypadku sprzedaży przedmiotowych samochodów po upływie 6 miesięcy od ich nabycia przez wspólników jako osoby fizyczne nie powstanie po stronie wspólników obowiązek ustalania dochodu z tytułu ich sprzedaży, który należałoby opodatkować.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj