Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-223/04/PN
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-223/04/PN
Data
2004.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
faktor
obrót wierzytelnościami
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy usługi - obrót wierzytelnościami - nabywanie na własne ryzyko wierzytelności, dalsza ich odsprzedaż lub windykacja PKWiU 65.23.10-00.00 są zwolnione od podatku VAT?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Stron z dnia 13.072004 r. (wpływ do tut. Urzędu 19.07.2004 r.), wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r.- o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług – o którym mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy jw, w tym również przeniesienia prawa do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. W świetle powyższego, przeniesienie praw do wierzytelności jako niematerialnych praw majątkowych jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy. Wobec czego odpłatny obrót wierzytelnościami jest świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art.83, art. 119 ust.7, art.120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust 1.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż świadczy usługi „pośrednictwa finansowego, pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno-rentowych „ zwane w grupowaniu PKWiU pod symbolem 65.23.10-00.00. Wykonane czynności podatnik określa jako obrót wierzytelnościami – nabywanie na własne ryzyko wierzytelności, dalsza ich odsprzedaż lub windykacja.

Zgodnie z art. 509 § 1 Kodeksu Cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
Obrót wierzytelnościami na własny rachunek (nabywanie przez cesjonariusza w celu dalszej odsprzedaży) na podstawie umowy o przelew wierzytelności, wykonany na rzecz podmiotów posiadających wierzytelności, ujęty jest w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Sekcji J – usługi pośrednictwa finansowego, Dział 65, podkategoria KWiU 65.23.10 „usługi w zakresie pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.

Tutejszy Organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwolnienie od podatku od towarów i usług są wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy , usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem m in.: - usług ściągania długów oraz faktoringu.Zatem świadczone przez Spółkę usługi zaklasyfikowane wg PKWiU do Sekcji J ex (65-67): obrót wierzytelnościami, poprzez nabywanie na własne ryzyko wierzytelności, w celu dalszej ich odsprzedaży lub windykacji w oparciu o zawartą stałą umowę, w zakresie w jakim podmiot podjął czynności polegające na rzeczywistej windykacji należności, stanowi zdaniem tut. organu podatkowego usługi finansowe faktoringu lub ściągania długów i wobec powyższego są opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy wg stawki w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj