Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
NP-C/005-196/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-C/005-196/04
Data
2004.10.19



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
dostawa
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawidłowości zakwalifikowania transakcji do sprzedaży eksportowej. Przedsiębiorstwo X dokonało dostawy towarów, których odbiorcą jest podatnik z krajów Wspólnoty a płatnikiem jest podatnik spoza Wspólnoty. Dostawa towarów dokonana została na podstawie faktury, wystawionej na płatnika (nabywcę) - firmę mającą siedzibę w Chorwacji, z której wynika również, że odbiorcą dostawy towarów jest podatnik mający siedzibę we Włoszech.


Przepis art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), stanowi że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Eksportem towarów w rozumieniu ustawy o VAT - art. 2 pkt 8 jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonywaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1- 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:a) dostawcę lub w jego imieniu, lubb) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Stosownie do przepisu art. 13 ust. 1 omawianej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonywaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju; z zastrzeżeniem ust. 2 – 8. Przepis art. 13 ust. 1, stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędąca podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium pństwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;4)podmiotem innym niż wymienione w pkt. 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Zatem dokonana przez podatnika dostawa towarów nie stanowi w świetle uprzednio cytowanego przepisu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT eksportu towarów, gdyż brak jest potwierdzenia przez urząd celny wyjścia, wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Nie jest to także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, gdyż jest dokonywana na rzecz nabywcy niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, ani też innego nabywcy, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego przedmiotową dostawę towarów na rzecz kontrahenta (nabywcy) z Chorwacji, w sytuacji gdy towar bezpośrednio transportowany jest do kontrahenta ze Wspólnoty ( Włochy), należy traktować jako odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, w rozumieniu przepisów art. 7 ustawy. Dokonana czynność podlega opodatkowaniu według właściwych dla sprzedawanego towaru stawek. Brak jest zatem podstaw do zastosowania preferencyjnej stawki 0 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj