Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP/005w-169/04/BP
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005w-169/04/BP
Data
2004.10.08



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
homologacja
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek VAT z faktury zakupu używanego samochodu ciężarowego nie posiadającego świadectwa homologacji?


Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług ... (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika. Na podstawie § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ... (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) odliczenie takie nie przysługuje również podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów.

Należy jednak wskazać, że zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2001r. nr PP2-813-96/01/GM przepis § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999r. w tej samej sprawie – Dz.U. Nr 109, poz. 1245 (stanowiący brzmienie cyt. wyżej § 10 ust. 3 rozporządzenia z 22.03.2002r.) nie dotyczy samochodów będących bezspornie, np. samochodami ciężarowymi czy specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki właśnie typ pojazdu.

Wspomniane przepisy wykonawcze mają więc zastosowanie w szczególności do samochodów, które jako pojazdy nowe były (są) samochodami osobowymi, a w wyniku zmian dokonanych w ich konstrukcji, zmieniły swój charakter, przeznaczenie, istnieje możliwość przewozu nimi zarówno osób, jak i ładunku (np. poprzez rozmontowane lub składane fotele).

Wobec powyższej urzędowej interpretacji Ministra Finansów udzielonej na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002r., jeżeli samochód, o którym mowa w zapytaniu podatnika, wyprodukowany był jako osobowy, a w wyniku zmian konstrukcyjnych zmienił swój charakter przeznaczenia, wówczas homologacja jest niezbędna, aby skorzystać z prawa do odliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj