Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US XV/415-24/04/N
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US XV/415-24/04/N
Data
2004.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
najem
zaliczenie do środków trwałych
związek z przychodem
źródła przychodu


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem samochodu w koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu


W związku z pismem z dnia 15.07.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem samochodu w koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Przychody z najmu stanowią samoistne źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Dochodem z tego źródła stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W świetle art. 22 ust. 1 powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Użyty zwrot „w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu, tj. pomniejszają dochód do opodatkowania. Musi bowiem istnieć ścisły związek między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.

W świetle powyższego w przypadku osiągania przychodów z najmu lokalu lub budynku mieszkalnego kosztami uzyskania są udokumentowane kwoty wydatkowane przez wynajmującego w związku z utrzymaniem przedmiotu najmu, np. na remont, odpisy amortyzacyjne, wydatki dotyczące prowizji i opłat pobieranych przez biura pośredniczące przy najmie, opłaty za media (jeśli z umowy wynika, że najemca nie jest zobowiązany do ich ponoszenia) itp. Poniesionych wydatków związanych z utrzymaniem samochodu nie można uznać za wydatki bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodu, gdyż jako takie nie warunkują osiągnięcia (zwiększenia) przychodu z tego źródła oraz nie mają bezpośredniego wpływu na jego uzyskanie.

W myśl art. 22a ust 1 pkt 2 powołanej ustawy amortyzacji podlegają m.in. środki transportu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, wykorzystane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli podatnik nie zgłosił prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług najmu, to nie może korzystać z tych możliwości przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które są zagwarantowane dla prowadzących działalność gospodarczą (odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W tej sytuacji zakupiony przez podatnika samochód osobowy nie może stanowić środka trwałego i podlegać amortyzacji, gdyż najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Biorąc powyższe pod uwagę wydatek poniesiony na zakup samochodu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z najmu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj