Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/133/2004
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/133/2004
Data
2004.08.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
gospodarka komunalna
jednostka budżetowa
kopia faktury
korekta faktury
obniżenie stawki podatku
potwierdzenie odbioru
wystawca faktury
zakład budżetowy
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
1. Czy usługi wykonywane przez jednostkę w ramach umów cywilnoprawnych na rzecz jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz usług komunikacji miejskiej podlegają od dnia 25.06.2004 r. zwolnieniu w podatku VAT?
2. Czy można dokonać korekty faktur za usługi wykonane po 25.06.2004 r. w przypadku, gdy jednostka wystawiła fakturę VAT/MP, w której naliczyła podatek VAT dla ww. jednostek w stawce 22-procentowej?


W odpowiedzi na pytania jednostki zawarte w piśmie z dnia 3.08.2004 r. (znak: FK-0604/66/2004), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %. Usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi nie zostały wymienione w przepisach ustawy jako usługi objęte obniżoną stawką podatku od towarów i usług lub zwolnieniem przedmiotowym. W wydanym na podstawie przepisów ustawy rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) w brzmieniu obowiązującym od 1.05.2004 r. w katalogu usług zwolnionych nie zostały wymienione usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi. Zmiana powołanego rozporządzenia została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23.06.2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opublikowanym (Dz. U. Nr 145, poz. 1541), które weszło w życie z dniem publikacji, tj. 25.06.2004 r. Na podstawie § 1 pkt 5 rozporządzenia zmieniającego, do § 8 ust. 1 (rozporządzenia zmienionego z 27.04.2004 r.) został dodany między innymi pkt 14, na mocy którego zostały zwolnione z VAT usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług komunikacji miejskiej oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy, tj.:

  1. poz. 138, symbol PKWiU 41.00.2 - usługi w zakresie rozprowadzania wody,
  2. poz. 153, symbol PKWiU 90.0 - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.

Reasumując, przedmiotowe usługi świadczone przez jednostkę w okresie od 1.05.2004 r. do 24.06.2004 r. podlegają opodatkowaniu stawką podstawową (22 %) określoną w treści przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, a usługi wykonane od 25.06.2004 r. korzystają ze zwolnienia w podatku VAT.

Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy jednostka od 25.06.2004 r. w wystawianych przez siebie fakturach zastosowała niewłaściwą stawkę podatku VAT, to przysługuje jej na podstawie ww. § 20 ust. 1 rozporządzenia prawo korekty faktury sprzedaży, w której wykaże właściwą dla tej sprzedaży stawkę podatku - co ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), sprzedawca jest zobowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (...). Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego, w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z § 12 ust. 7 cyt. rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku..., w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, wystawca faktury ma obowiązek umieścić na fakturze oprócz nazwy towaru i usługi również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Organ podatkowy informuję, iż w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa udziela informacji wyłącznie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W związku z powyższym tut. organ podatkowy pytanie podatnika w części dotyczącej wzajemnych rozliczeniach między jednostkami wynikającymi z faktur lub faktur korygujących pozostawił bez rozpatrzenia, gdyż nie może to być przedmiotem postępowania w trybie art. 14a ordynacji podatkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego podziela stanowiska jednostki zawarte w zapytaniu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o obowiązujący stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj