Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II/443/114/2004
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US II/443/114/2004
Data
2004.07.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
kopia faktury
potwierdzenie odbioru
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących po 1.05.2004 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedawca ma obowiązek posiadać potwierdzenie odbioru wystawionej przez siebie faktury korekty?


W odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 18.06.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu do tutejszego organu podatkowego w dniu 21.06.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej odpowiedzi na zapytanie zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jednostki, czy w świetle obowiązujących po 1.05.2004 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) sprzedawca ma obowiązek posiadać potwierdzenie odbioru wystawionej przez siebie faktury korekty, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Na podstawie § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) sprzedawca zobowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie dotyczy eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia w szczególności dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, rozprowadzania wody, gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów oraz usług sanitarnych i pokrewnych, a także wewnątrzwsólnotowej dostawy towarów oraz towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. W niewymienionych wyżej przypadkach sprzedawca jest bezwzględnie obowiązany do otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę towarów i usług. Zawiadomienie, potwierdzenie czy fakt otrzymania przez nabywcę towarów i usług faktury korygującej może być dokonane w dowolnej formie (np. zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą, w formie listu poleconego, przesyłki zawierającej fakturę korygującą, może to być pisemne, odrębne potwierdzenie faktu otrzymania takiej faktury korygującej, przesłana zwrotnie kopia podpisanej faktury korygującej lub faks podpisanej faktury korygującej), bowiem żaden przepis nie określa specjalnej formy, w jakiej potwierdzenie odbioru tego typu faktury jest wymagane. Obowiązkiem nabywcy towarów i usług jest posiadanie oryginału faktury korekty w celu wykonania przez niego czynności obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, natomiast sprzedawca winien jest dysponować kopią wystawionych przez siebie dokumentów.

Reasumując sprzedawca towarów lub usług dla celów rozliczenia podatku należnego od sprzedaży winien posiadać informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca otrzymał oryginał faktury korygującej sprzedaż, jednakże nie jest to uwarunkowane obowiązkiem posiadania podpisanej kopii faktury korygującej.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ podatkowy podziela zdanie jednostki w części dotyczącej obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, a jednocześnie stwierdza, iż przedmiotowym potwierdzeniem nie musi być podpisana przez odbiorcę kopia faktury korygującej.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj