Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-177/150/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-177/150/04
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
umowa o dzieło
usługi gastronomiczne
usługi noclegowe


Pytanie podatnika
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach działalnościorganizuje na zlecenie szkolenia (konferencje), a także sama jest ich organizatorem.
W związku z powyższym prosi o wyjaśnienie, czy może odliczyć podatek naliczony odzakupu usług noclegowych i gastronomicznych zakupionych w związku z ww. działalnością.
Ponadto Spółka pyta, czy osoby zatrudniane na umowy o dzieło, prowadząceszkolenia w firmie, są podatnikami podatku od towarów i usług.


W art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 54 poz. 535) stwierdzono, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego niestosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie niemogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów opodatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tychwydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku zezwolnieniem od podatku dochodowego.
Ponadto stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwroturóżnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

    - usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
    a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki,jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119,wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,
    b) nabycie gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatnikówświadczących usługi przewozu osób.

Z ww. regulacji wynika zakaz odliczania podatku od zakupu usług noclegowych i gastronomiczny dokonywanych w związku z organizowaniem szkoleń (konferencji) lub ich prowadzeniem. Posiadanie zezwolenia na prowadzenie usług tutystycznych nie upoważnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług gastronomicznych i hotelowych, które nie są związane ze świadczeniem usług turystycznych, a z inną działalnością.
Natomiast w przypadku innych wydatków związanych z organizowaniem szkoleń, (zakup wina, artykułów spożywczych) przysługuje odliczenie podatku naliczonego jeżeli nabycie tych towarów lub usług następuje w celu wykorzystania ich do uzyskania przychodów w prowadzonej działalności.
Dodatkowo tutejszy organ podatkowy informuje, że art. 88 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy niema zastosowania w przypadku zakupu usługi polegającej na zorganizowaniu szkolenia (konferencji), na którą składa się przejazd, wyżywienie, zakwaterowanie itp., a za którąusługodawca wystawia fakturę VAT opodatkowując całość usługi 22 % stawką VAT.
Wówczas, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, usługobiorca ma prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.
W kwestii zatrudniania osób na umowę o dzieło, które przeprowadzają szkoleniatutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemająceosobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalnośćproducentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasobynaturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, równieżwówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących nazamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmujerównież czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych iprawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Ustawodawca zastrzegł jednocześnie w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, iż za wykonanąsamodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychodyzostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowymod osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane zezlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawnypomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co dowarunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającegowykonanie tych czynności.
Z powyższych unormowań wynika, że w przypadku gdy istnieją więzy w ramachktórych zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy (również wobecosób trzecich), czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W powołanym wyżej art. 13 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych wymienione zostały przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

    a) osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,
    b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9, tj. przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.

Mając na uwadze powyższe tutejszy organ podatkowy stwierdza, że wykonywane wramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło czynności nie podlegają opodatkowaniupodatkiem od towarów i usług pod warunkiem, że:

    - czynności wykonywane są osobiście, nie zaś w ramach prowadzonej działalnościgospodarczej,
    - przychody z tytułu wykonywania tych usług zaliczane są do przychodów określonych wcyt. wyżej art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
    - z tytułu wykonywania tych czynności osoby świadczące są związane ze zlecającymwykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunkówwykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanietych czynności.

Spełnienie łącznie ww. warunków powoduje, że czynności wykonywane na podstawie umówzleceń lub umów o dzieło nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
W przypadku gdy umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie jest zawarta przezusługodawcę z jego pracodawcą, ani nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy, a także gdyw tak nazwanych umowach nie określono cech istotnych dla umowy o pracę - co dowarunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia, a przede wszystkimodpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnianego - podlegają oneopodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej, gdyżwykonujący te czynności usługodawca, nie jest wówczas pozbawiony przymiotusamodzielności przy realizacji tych umów na własny rachunek i ryzyko. Powyższe wynika zart. 15 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT.
Przychody uzyskiwane na podstawie umowy zlecenia, z tytułu samodzielniewykonywanej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem odtowarów i usług od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku odtowarów i usług, czyli od 1 maja 2004 r. Ponieważ czynności te do 30 kwietnia 2004 r. niepodlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, więc należy przyjąć, że dany usługodawcarozpoczął wykonywać działalność podlegającą opodatkowaniu 1 maja 2004 r.
Na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. wsprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lubzlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku którychpodstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi opodobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń zawykonywane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 2-4. Zgodnie z ust.2 zwolnienie, o którym mowa wyżej, dotyczy tych podatników, którzy w danym rokupodatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawyi dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynnościwymienionych w ust. 1, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającejrównowartości 1000 euro (w 2004 r. - 45.700 zł).
Ponieważ podmiot rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9, zatem ma tu zastosowanie przepis cytowanego wyżej § 9 rozporządzenia i podatnik taki jest zwolniony od podatku od towarów i usług do momentu osiągnięcia wartości sprzedaży w kwocie 10.000 euro. Jeżeli wartość sprzedaży w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2004 r. nie przekroczy tej kwoty podatnik będzie nadal zwolniony od podatku.
Podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku są zobowiązani do prowadzeniaewidencji sprzedaży w uproszczonej formie zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy, który stanowi, iżpodatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzićewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniunastępnym.
Korzystanie ze zwolnienia od podatku drobnych przedsiębiorców ma charakterdobrowolny, gdyż mogą oni zrezygnować ze zwolnienia, pod warunkiem pisemnegozawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, wktórym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku podatników rozpoczynającychdziałalność - przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (art.113 ust. 4 ustawy o VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj