Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-I/443-/12/04/MI
z 19 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I/443-/12/04/MI
Data
2004.05.19



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
odpowiedzialność za fakturę
podatek naliczony
usługi menedżerskie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług menażerskich na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu?
Czy kwota podatku w fakturze od usługi zwolnionej od podatku podlega zapłacie?
Czy nabywca usługi na podstawie takiej faktury ma prawo do odliczenia podatku naliczonego?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 16.02.2004 r. (doręczone w dniu 23.02.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, kierujac się dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Podatnika jest ustalenie czy świadczenie usług w charakterze menedżera na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dnia 31.12.2003 r. należy uznać za działalność wykonywana osobiście tak jak ma to miejsce od 1.01.2004 r. w zwiazku ze zm. art. 13 pkt 9 tej ustawy i w związku z tym czy:
1. czynność taka jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług ,
2. faktury VAT wystawione z tytułu usług świadczonych przez menedżera w których zostały wykazane kwoty podatku zobowiązują menedżera do jego zapłaty także wówczas, gdy usługa była zwolniona z podatku,
3. firma zlecająca menedżerowi usługę miała prawo do obniżenia podatku należnego o wykazany przez menedżera w fakturze VAT podatek naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy:
ad1) usługi świadczone przez menedżera na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiazujacej od 10.01.2004 r. nie są uznawane za pozarolniczą działalność gospodarczą, lecz za działalność wykonywaną osobiście. Usługi zarzadzania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w okresie do 31.12.2003 r. nie mogą być uznawane za działalność wykonywaną osobiście.
ad2) jeżeli podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązany do jego zapłaty.
ad3) podatnik ma prawo do obniżenia podatku naliczonego z faktury wystawionej na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy.

Z analizy przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że stanowisko podatnika nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwaną dalej ustawy o PTU i PA oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy.
ad1) Zmiana dyspozycji art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176) nie wpływa w ocenie tut. Urzędu na zmianę opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych na zasadzie kontraktów menedżerskich pomiędzy 2003 r. i 2004 r.Istotnie zapis w/w artykułu z dniem 01.01.2004 r. ma poszerzony zakres. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzaniu przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak przedmiotem umowy był kontrakt menedżerski, to zarówno w okresie przed 01.01.2004 r. jak i po tej dacie czynności te korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 67 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.)
ad2) Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o PTUiPA w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku. Powyższe oznacza, że faktura wystawiona z wykazanym podatkiem VAT, powiązana z wykonaniem czynności, obliguje wystawcę do rozliczenia podatku bez względu na to czy był on zasadnie wykazany w fakturze.
ad3) Zgodnie z przepisem § 48 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku wystawienia faktury o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy o PTUiPA - faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.Powyższe oznacza, że nabywcy nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o naliczony na podstawie wadliwie wystawionej faktury.

Stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest błędne, zakładając, że usługodawca korzystał ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 67, ust 1, pkt 15 cyt. rozp. MF z 22 marca 2002 r. Odpowiedzi udzielono wg stanu prawnego na dzień 30 kwietnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj