Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/20/04
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/20/04
Data
2004.09.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
domena internetowa
koszty uzyskania przychodów
znak towarowy
źródła przychodu


Pytanie podatnika
1) W jaki sposób należy opodatkować przychód ze sprzedaży praw do znaku towarowego i domeny internetowej ?
2) Jak należy określić koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży tych praw ?


W odpowiedzi na pismo złożone przez Pana w dniu 24.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że przeniósł Pan prawo do znaku towarowego terra.pl wraz z przypisanym mu prawem do domeny internetowej www.terra.pl. Znak towarowy nie był znakiem nabytym, lecz został stworzony w ramach działalności gospodarczej i został przez Pana zarejestrowany po raz pierwszy w Urzędzie Patentowym. W umowie o przeniesienie znaku towarowego wraz z przypisaną mu domeną osobno określono wartość znaku towarowego i domeny internetowej.

Zasady korzystania i rozporządzania mieniem, do którego należą znaki towarowe, określa ustawa z dnia 30.06.2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Zgodnie z art. 121 cyt. ustawy na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Prawo to ma charakter majątkowy, tzn. może być zbywane, dziedziczone itd., jednak nie jest ono w żadnym razie prawem własności.

W myśl art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z praw majątkowych uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia praw do znaków towarowych i tak należy zakwalifikować przychody uzyskane przez Pana z tytułu zbycia prawa do znaku towarowego terra.pl.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością składników majątku, będących wartościami niematerialnymi i prawnymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Unormowanie art. 22b ust. 1 cyt. ustawy wskazuje, że do wartości niematerialnych i prawnych zaliczone mogą być m.in. prawa do znaków towarowych, ale jedynie wówczas, gdy zostały przez podatnika nabyte.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że znak towarowy terra.pl został stworzony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zarejestrowany w Urzędzie Patentowym, a więc zostało Panu udzielone prawo ochronne i nie był on znakiem nabytym.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży praw do znaku towarowego zastosowanie ma art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. przysługują Panu koszty w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, przy czym przez własność znaku towarowego należy rozumieć udzielone na niego prawo ochronne, jako najbardziej “podobne” do własności w swym charakterze prawnym. Zatem zgodnie z cyt. art. 22 ust. 9 pkt 1 prawo do takiego ustalenia kosztów przysługuje jedynie takiej osobie fizycznej, która uzyskała przychód z tytułu definitywnego przeniesienia na inną osobę prawa ochronnego na znak towarowy i która w chwili jego przeniesienia była jednocześnie pierwszą uprawnioną osobą z prawa ochronnego na ten znak.

Jeśli chodzi o sprzedaż praw do domeny internetowej, to przychód z tego tytułu jest przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 cyt. ustawy o podatku dochodowym (prawo do domeny internetowej nie stanowi prawa majątkowego). Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Reasumując, tut. organ podziela Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 24.08.2004 r.

Odnośnie odpowiedzi udzielonej Panu przez tut. organ w dniu 26.10.2001 r. była ona prawidłowa, biorąc pod uwagę przedstawiony wówczas przez Pana stan faktyczny (wynikało z niego, iż znak towarowy został przez Pana nabyty, tzn. stanowił składnik majątku firmy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj