Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
DP-423/25/2004
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP-423/25/2004
Data
2004.09.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy Spółka, której ostatni rok podatkowy był dłuższy niż 12 miesięcy, podlega zgłoszeniu do właściwości działania nowych Urzędów Skarbowych jako „większy podatnik”, czy też może określić wysokość przychodów za okres 12 miesięcy, a wówczas nie kwalifikowałaby się do dużych podatników?


Z dniem 01.01.2004r. utworzone zostały urzędy skarbowe, które zgodnie z przepisami art. 5 ust. 9 i ust. 9a ustawy z dnia 21 czerwca 1996r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 ze zm.) działają wyłącznie w zakresie:

    1. niektórych kategorii podatników,
    2. wykonywania niektórych określonych zadań.

Na podstawie art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a) ww. ustawy do kategorii tych podatników należą osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP na koniec roku podatkowego. Spełnienie tegoż warunku stwierdza się na podstawie danych wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok podatkowy (art. 5a ust. 2 ww. ustawy)

Z pisma wynika, iż za rok podatkowy, który trwał od 01.09.2002r. do 31.12.2003r., tj. 16 miesięcy, Spółka osiągnęła przychody w wysokości przekraczającej 5 mln euro.

W związku z tym, iż przepisy ustawy nie przewidują innego określenia kryterium niż przychody netto za rok podatkowy, stwierdzić należy, iż Podatnik znalazł się w kategorii podatników, którzy zgodnie z powołanymi przepisami winni rozliczać się z wyspecjalizowanym Urzędem Skarbowym.

Zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na właściwego w zakresie określonej powyżej kategorii następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po roku, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty o której mowa powyżej, co wynika z art. 5a ust. 1 pkt 2 ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

O fakcie tym Spółka na podstawie art. 5a ust. 3 tejże ustawy zobowiązana jest zawiadomić dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi ta zmiana, składając zawiadomienie według określonego wzoru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj