Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/238/2004
z 21 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/238/2004
Data
2004.09.21



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
sprzedaż majątku
sprzedaż nieruchomości
towar używany
ulepszenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy spółka postąpi słusznie, jeżeli skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości przyjętej do użytkowania w 1975 r., pomimo że w trakcie jej użytkowania poniosła wydatki na ulepszenie tej nieruchomości przekraczające 30 % jej wartości początkowej?


W odpowiedzi na pismo z dnia 3.09.2004 r. (data wpływu 3.09.2004 r., znak: EF/289/2004), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:

Podatnik w swoim piśmie zwraca się z zapytaniem w sprawie - „czy spółka postąpi słusznie, jeżeli skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości przyjętej do użytkowania w 1975 r., pomimo że w trakcie jej użytkowania poniosła wydatki na ulepszenie tej nieruchomości przekraczające 30 % jej wartości początkowej”.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, ustawodawca zwolnił z opodatkowania VAT dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jednak w ust. 6 art. 43 postanowiono, że zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w znaczeniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Ponieważ wymienione warunki wyłączenia ze zwolnienia powinny być spełnione łącznie, to mimo iż wydatki podatnika na ulepszenie budynku przekroczyły 30 % jego wartości początkowej i podatnik zrealizował prawo do odliczenia podatku od towarów i usług będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT przy sprzedaży tego budynku, gdyż jego okres użytkowania przez podatnika w celu wykonania czynności opodatkowanych był dłuższy niż 5 lat.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie podatnika i stan prawny na dzień 21.09.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj