Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.44.IC/39/2004
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.44.IC/39/2004
Data
2004.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium


Słowa kluczowe
stawka preferencyjna podatku
uszlachetnianie czynne
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
W jaki sposób powinny zostać opodatkowane usługi uszlachetniania towarów przywiezionych przed dniem 1.05.2004 r., gdy ich przerób zakończył się po 1.05.2004 r. oraz jak należy zadeklarować w deklaracji VAT-7?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 29.07.2004 r. (znak: L.dz.1745/2004), który wpłynął do Urzędu Skarbowego w dniu 30.07.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:

W sytuacji, gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed dniem 1.05.2004 r. i objęte zostały procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, a jako wyroby gotowe również wyjechały z Polski na terytorium kraju unijnego, z którego zostały przywiezione, po 1.05.2004 r. należy stosować dotychczasowe przepisy, tj. obowiązujące w chwili nadania tym towarom stosownego przeznaczenia celnego (a zatem przepisy starej ustawy). Podatnik ma prawo do zastosowania 0-procentowej stawki podatku VAT oraz zadeklarowania przedmiotowych transakcji w deklaracji VAT-7 w poz. 21.

Kwestię tę reguluje art. 170 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), którego brzmienie jest następujące: „W przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed dniem 1.05.2004 r. i w dniu 1.05.2004 r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte następującym przeznaczeniem celnym:

  1. procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,
  2. procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,
  3. procedurą składu celnego,
  4. procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,
  5. wolny obszar celny/skład wolnocłowy

- przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia”.

W świetle powyższego, stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, należy stwierdzić, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj