Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim
US.I-3/443-63/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-3/443-63/04
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
licytacja
obliczenie podatku


Pytanie podatnika
W jaki sposób, w świetle obowiązujących przepisów - naliczać należny podatek VAT przy sprzedaży w drodze licytacji rzeczy ruchomych, dokonywanej na podstawie przepisów kpc.?


W odpowiedzi na pismo datowane 28.09.2004 r. (wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 06.10.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 07.10.2004 r., stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

    W zapytaniu prosi Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie :
  • w jaki sposób, w świetle obowiązujących przepisów - naliczać należny podatek VAT przy sprzedaży w drodze licytacji rzeczy ruchomych, dokonywanej na podstawie przepisów kpc.

Stosownie do przepisów zawartych w art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

    Powyższe oznacza, że podstawą opodatkowania jest kwota netto sprzedaży. Jeżeli wylicytowana kwota sprzedaży jest kwotą brutto (tj. zawierającą podatek VAT), to wyliczenie należnego podatku VAT odbywa się wg poniższego wzoru :
    WB x SP
    -------------- = KP
    100 + SP
    gdzie :
  • KP – oznacza kwotę podatku należnego,
  • WB - oznacza wartość sprzedaży brutto,
  • SP - oznacza stawkę podatku.

Przedstawiony wyżej wzór służy nie tylko do wyliczenia podatku należnego ale również wartości netto sprzedaży, stanowiącej podstawę opodatkowania.

    Obliczanie natomiast podatku należnego jako iloczynu wartości sprzedaży i stawki :
  1. 18,03 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 22 %,
  2. 6,54 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 7 %,
  3. 2,91 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 3 %,może być stosowane przez podatnika wyłącznie, w przypadku świadczenia usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii (art.85 ustawy). Przepis art.85, pozwala wymienionym w nim podatnikom na obliczanie podatku należnego, tzw. metodą “w stu”, w której podstawą opodatkowania nie jest kwota netto sprzedaży, jak stanowi zasada wyrażona w art.29 ust.1 ustawy, lecz kwota brutto, czyli cena w rozumieniu ustawy o cenach, w której zawarty jest już VAT.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w pismach oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj