Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/VAT/443/249/04/RK
z 14 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/VAT/443/249/04/RK
Data
2004.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
środek transportowy
towar używany


Pytanie podatnika
Podatnik posiada numer identyfikacji podatkowej nadany dla potrzeb współpracy z UE. 1) Czy ma prawo, po sporządzeniu faktury wewnętrznej i naliczeniu podatku VAT w wysokości 22%, do rozliczenia podatku należnego i pomniejszenia podatku naliczonego przy sporządzaniu deklaracji VAT-7 za miesiąc podatkowy, w sytuacji nabycia towaru na podstawie faktury u kontrahebta unijnego, który nie podał numeru identyfikacji podatkowej? 2) Czy nabywając towar u kontrahenta unijnego, który naliczył podatek VAT obowiązujący w danym kraju Unii, na fakturze wewnętrznej należy naliczyć podatek VAT w wysokości 22%? 3) Czy kupując towary handlowe używane, tj. środki transportu: samochody ciężarowe, przyczepy, naczepy, które nie będą rejestrowane dla własnych potrzeb, należy dokonywać wpłaty należnego podatku VAT i czy należy zgłosić zakup na druku VAT-23? 3) Czy w przypadku zakupu ww. towarów handlowych, nie dotrzymując terminu 14 dni zgłoszenia i opłacenia podatku VAT do urzędu skarbowego i sprzedaży tegoż towaru np. po upływie dwóch miesięcy od daty zakupu, należy zapłacić ustawowe odsetki za niedotrzymanie terminu?


Ad 1) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć nabywcy czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika – art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy (warunek ten nie dotyczy nabycia nowych środków transportu art. 9 ust. 3 ustawy). Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu – art. 25 ust. 1 ustawy. Ponieważ nie podał Pan przyczyn braku numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta, powinien Pan sprawdzić czy kontrahent ten jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w swoim kraju. W przypadku gdyby się okazało, iż kontrahent nie podał numeru identyfikacji podatkowej dlatego gdyż nie jest podatnikiem, wówczas zrealizowana przez Pana transakcja handlowa nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż nie został spełniony jeden z warunków opisanych w art. 9 ustawy. Ponadto w art. 10 ustawy zostały opisane przypadki, w których wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje. W przypadku więc, gdy nie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem wówczas nie występuje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu, o którym mowa w art. 20 ust. 5 ustawy, w związku z czym nie występuje podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy. Ponieważ nie opisał Pan stanu faktycznego wyczerpująco, dlatego też powinien Pan zwrócić uwagę, czy w Pana przypadku nie zachodzą przesłanki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy.

Ad 2) Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. W przypadku, gdy zgodnie z art. 9 ustawy, dokonał Pan wewnątrzwspólnotowego nabycia, a kontrahent wystawił fakturę z kwotą podatku VAT obowiązującą w jego kraju, wówczas wystawiając fakturę wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy), stosuje Pan stawkę właściwą dla opodatkowania w naszym kraju od kwoty, którą obowiązany jest Pan zapłacić.

Ad 3 i 4) Zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 – 3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju - podatnicy są zobowiązani bez wezwania przez naczelnika urzędu skarbowego do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Mając na uwadze powyższy przepis, jeżeli nie zamierza Pan rejestrować na terytorium kraju, zakupionych w krajach Unii samochodów (używanych), które są dla Pana towarem handlowym to w związku z w/w przepisem nie ma Pan obowiązku wpłacania w terminie 14 dni podatku, a tym samym do składania informacji, o której mowa w art. 103 ust. 5 ustawy, czyli formularza VAT-23 (informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu - uregulowanej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. - w sprawie określenia wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu Dz.U.Nr 84, poz. 784). Natomiast w przypadku, gdyby Pan zarejestrował ten środek transportu, a nie wpłacił w obowiązującym terminie podatku (zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy), wówczas stosownie do art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, od nie zapłaconej w terminie kwoty podatku zobowiązany jest Pan naliczyć odsetki (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj