Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
PM-436-2/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436-2/04
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
umowa


Pytanie podatnika
Dotyczy stosowania przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki pieniędzy.


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.06.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu – 07.07.2004 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki pieniędzy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) informuje :

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wszelkie czynności wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z póź. zm.) wśród których enumeratywnie ustawodawca wymienia umowę pożyczki. Zgodnie z art. 1 ust. 4 w/w podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności jeżeli ich przedmiotem są: „1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, a także: „2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą jeżeli nabywca ma miejsce lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

W związku z tym podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, jeżeli dotyczą przedmiotów znajdujących się w Polsce. Decydujące znaczenie ma to, gdzie w momencie zawierania umowy znajdują się pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku. Dla powstania obowiązku podatkowego nie ma znaczenia fakt późniejszego ich sprowadzenia do kraju , jeśli w chwili zawierania umowy znajdowały się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Z załączonej do wniosku kserokopii umowy wynika, że pieniądze zostały przekazane na konto pożyczkobiorcy znajdujące się w kraju przed zawarciem umowy pożyczki co potwierdzają dołączone kserokopie wydruków bankowych.

Ustosunkowując się do przedmiotowego pisma, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu nie podziela stanowiska Pana, że od przedłożonej umowy pożyczki zawartej poza granicami kraju (w Niemczech) w dniu 08.06.2004 podatek od czynności cywilnoprawnych jest nienależny.

Umowa ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiot czynności – pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili zawarcia umowy znajdowały się w Polsce.

W związku z powyższym zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu przedłożona umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 % od kwoty pożyczki (art. 7 ust. 1 pkt 4 wymienionej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ).

Ponadto organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy po dokonaniu czynności są obowiązani złożyć bez wezwania organu podatkowego deklarację PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu datowania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj