Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FB/005A-808/EJ/04
z 4 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FB/005A-808/EJ/04
Data
2004.10.04



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga budowlana
ulga indywidualna
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
W roku 2001 zawarłam umowę z firmą deweloperską o wybudowanie lokalu mieszkalnego wpłacając 70% wartości mieszkania. W 2002r. firma ogłosiła upadłość. Wierzyciel powołali do życia Spółdzielnię Bodowlano-Mieszkaniową celem przejęcia od syndyka upadłej firmy i dokończenia budowy mieszkań. Jestem członkiem wymienionej spółdzielni w ramach której chciałabym dokończyć budowę swojego mieszkania. Spółdzielnia zaliczy na poczet wkładu budowlanego dokonane przeze mnie wpłaty do upadłej firmy.
Czy w przypadku dokonania przeze mnie cesji wierzytelności do założonej przez wierzycieli Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej która zaliczy je na poczet wkładu budowlanego powstanie obowiązek zwrotu odliczonej od podatku ulgi od wpłat dokonanych do upadłej firmy. Jakie konsekwencje będzie rodzić w przyszłych rozliczeniach z tego tytułu fakt, że w przypadku zawarcia umowy z w/w spółdzielnią na kontynuację budowy, będzie w umowie zmieniony numer mojego dowodu osobistego, którego wymiany muszę dokonać w związku z porządkowaniem przez urząd dzielnicy numeracji adresowych.


Z treści wystąpienia wynika, że w roku 2001 zawarła Pani umowę z firmą deweloperską na wybudowanie dla niej lokalu mieszkalnego i wpłaciła z tego tytułu 70% wartości mieszkania. W 2002r. Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość w/w firmy, a wierzyciele powołali Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową, celem przejęcia od syndyka upadłej firmy i dokończenia budowy mieszkań.

Po dokonaniu przez Panią cesji wierzytelności do Spółdzielni, które zostało zaliczone na wkład budowlany będą ponoszone w 2004r na dalsze wydatki tytułem wkładu budowlanego.

Stosownie do postanowień art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz.1509) przepis art.27a ust.14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r.

Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułów wydatków poniesionych na cele określone w ust.1 i 2, a następnie:- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,- w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,- po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W świetle powyższego podatnicy zawierając w 2001r. umowy na budowę lokalu mieszkalnego z firmą deweloperską spełnili warunki uprawniające ich do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na ten cel. Zaliczenie wierzytelności z tytułu dokonanych wpłat- na wkład budowlany- nie spełnia żadnej z wyżej wymienionych okoliczności- dlatego też nie ciąży na Pani obowiązek doliczenia do podatku za dany rok kwot uprzednio odliczonych.

Zgodnie zaś z art.4 ust.1 w/w ustawy podatnikowi, który w latach 1997-2001 nabył prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt.1 lit. a)-f) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie (tj. w latach następnych, aż do całkowitego ich odliczenia).

Natomiast poniesione wydatki w 2004r. na wkład budowlany do Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej (mimo zaliczenia wpłat dokonanych do firmy deweloperskiej) nie będą podlegać odliczeniu od podatku w ramach ulgi mieszkaniowej. Bowiem postanowienia art.4 ust.2 ustawy z 21 listopada 2001r.powołanej na wstępie mają zastosowanie dla tych podatników, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt.1 lit. a)-f) i ponoszą dalsze wydatki na kontynuację rozpoczętej inwestycji.

Ogłoszenie upadłości firmy deweloperskiej spowodowało zaprzestanie inwestycji, a zatem utratę prawa do dokonywania dalszych wpłat na zakup lokalu mieszkalnego.

Podjęcie inwestycji przez Spółdzielnię Budowlano-Mieaszniową i wpłacanie przez członków spółdzielni wkładów budowlanych nie daje podstaw prawnych do skorzystania przez Panią z praw nabytych określonych w art.4 ust.2 cytowanej ustawy. Nie można tu bowiem mówić kontynuacji prawa nabytego z tytułu poniesionych wydatków na zakup lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej, gdyż wydatki w 2004r. są ponoszone na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, a tym samym stanowią odrębny tytuł uprawniający do ulgi i nie mogą być traktowane jako wpłaty na zakup lokalu mieszkalnego.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie, wydatki na wkład budowlany nie dają prawa do odliczenia od podatku w ramach praw nabytych do ulgi określonej w art.27a ust.1 lit.d/ ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.

Jednocześnie informuję, że zmiana numeru dowodu osobistego oraz adresu zamieszkania nie mają żadnego wpływu na ulgę mieszkaniową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj